NCAA Wrestling Championship Results

Published March 21, 2013

| Associated Press

Thursday
At Des Moines, Iowa
125
Round 1 (32 Man)

Alan Waters (Missouri) 30-0 won by decision over David Thorn (Minnesota) 13-11 (Dec 5-2)

Sean Boyle (Michigan) 23-10 won by decision over Mark Rappo (Pennsylvania) 23-6 (Dec 8-3)

Trent Sprenkle (North Dakota St.) 29-4 won by decision over Tyler Iwamura (CSU Bakersfield) 23-9 (Dec 4-1)

Matthew Snyder (Virginia) 21-7 won by decision over Rob Deutsch (Old Dominion) 26-10 (Dec 10-4)

Dominic Parisi (Appalachian S.) 29-11 won by decision over Jarrod Garnett (Virginia Tech) 27-3 (Dec 7-6)

Tyler Cox (Wyoming) 32-8 won by major decision over Nick Soto (Chattanooga) 27-7 (MD 14-2)

Christian Cullinan (Central Michigan) 22-7 won by decision over Joe DeAngelo (North Carolina St.) 7-8 (Dec 7-2)

Nicholas Megaludis (Penn State) 25-3 won by tech fall over Kevon Powell (Ohio) 8-14 (TF-1.5 6:26 (18-2))

Matt McDonough (Iowa) 21-3 won by major decision over Ben Willeford (Cleveland State) 19-15 (MD 10-2)

Steve Mitcheff (Kent St.) 29-11 won by decision over Edward Klimara (Oklahoma St.) 24-15 (Dec 6-2)

Evan Silver (Stanford) 26-13 won by decision over Nikko Triggas (Ohio St.) 21-13 (Dec 5-2)

Nahshon Garrett (Cornell) 39-4 won by major decision over Eric Montoya (Campbell) 33-16 (MD 10-1)

Nathan Kraisser (North Carolina) 32-5 won by fall over David Terao (American) 28-13 (Fall 6:27)

Steve Bonanno (Hofstra) 18-10 won by decision over Josh Martinez (Air Force) 27-10 (Dec 9-2)

William Watterson (Brown) 21-16 won by decision over Joseph Duca (Indiana) 15-17 (Dec 7-6)

Jesse Delgado (Illinois) 22-3 won by major decision over Jade Rauser (Utah Valley) 20-9 (MD 13-4)

Prelim Round 1

Prelim - Mark Rappo (Pennsylvania) 23-6 won by major decision over Max Soria (Buffalo) 26-14 (MD 13-4)

125

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Alan Waters (Missouri) 31-0 won by decision over Sean Boyle (Michigan) 23-11 (Dec 4-2)

Matthew Snyder (Virginia) 22-7 won by decision over Trent Sprenkle (North Dakota St.) 29-5 (Dec 10-6)

Dominic Parisi (Appalachian S.) 30-11 won by decision over Tyler Cox (Wyoming) 32-9 (Dec 5-4)

Nicholas Megaludis (Penn State) 26-3 won by decision over Christian Cullinan (Central Michigan) 22-8 (Dec 5-2)

Matt McDonough (Iowa) 22-3 won by decision over Steve Mitcheff (Kent St.) 29-12 (Dec 5-1)

Nahshon Garrett (Cornell) 40-4 won by decision over Evan Silver (Stanford) 26-14 (Dec 5-3)

Nathan Kraisser (North Carolina) 33-5 won by decision over Steve Bonanno (Hofstra) 18-11 (Dec 5-3)

Jesse Delgado (Illinois) 23-3 won by tech fall over William Watterson (Brown) 21-17 (TF-1.5 7:00 (20-5))

David Thorn (Minnesota) 14-11 won by fall over Mark Rappo (Pennsylvania) 23-7 (Fall 1:20)

Tyler Iwamura (CSU Bakersfield) 24-9 won by decision over Rob Deutsch (Old Dominion) 26-11 (Dec 8-2)

Jarrod Garnett (Virginia Tech) 28-3 won by fall over Nick Soto (Chattanooga) 27-8 (Fall 4:11)

Joe DeAngelo (North Carolina St.) 8-8 won by decision over Kevon Powell (Ohio) 8-15 (Dec 7-5)

Edward Klimara (Oklahoma St.) 26-15 won by major decision over Ben Willeford (Cleveland State) 19-16 (MD 11-2)

Nikko Triggas (Ohio St.) 22-13 won by major decision over Eric Montoya (Campbell) 33-17 (MD 10-0)

Josh Martinez (Air Force) 28-10 won by major decision over David Terao (American) 28-14 (MD 13-0)

Jade Rauser (Utah Valley) 21-9 won by fall over Joseph Duca (Indiana) 15-18 (Fall 1:49)

Prelim Round 2

Prelim - Edward Klimara (Oklahoma St.) 26-15 won by decision over Max Soria (Buffalo) 26-15 (Dec 8-1)

133
Round 1 (32 Man)

Logan Stieber (Ohio St.) 22-0 won by fall over Brandon Gambucci (Duke) 19-7 (Fall 3:00)

Shelton Mack (Pittsburgh) 18-9 won by decision over Jamie Franco (Hofstra) 18-14 (Dec 3-2)

Levi Wolfensperger (Northern Iowa) 24-8 won by fall over Anthony Elias (Davidson) 11-9 (Fall 1:39)

Cody Brewer (Oklahoma) 22-5 won by tech fall over Matt Bystol (Columbia) 9-11 (TF-1.5 7:00 (20-5))

Christopher Dardanes (Minnesota) 18-6 won by decision over Dylan Hyder (Air Force) 21-13 (Dec 6-3)

Vincent Dellafave (Rutgers) 27-8 won in sudden victory - 1 over Jordan Conaway (Penn State) 16-9 (SV-1 3-1)

Derek Steeley (Binghamton) 16-12 won by decision over Sam Speno (North Carolina St.) 16-13 (Dec 11-6)

A.J. Schopp (Edinboro) 30-3 won by major decision over Rosario Bruno (Michigan) 14-17 (MD 8-0)

Tyler Graff (Wisconsin) 29-4 won by major decision over Geoffrey Alexander (Maryland) 23-10 (MD 13-4)

Randy Cruz (Lehigh) 32-10 won by major decision over Brian Owen (Boise State) 14-8 (MD 11-0)

Dane Harlowe (Boston U.) 10-5 won by decision over George DiCamillo (Virginia) 30-9 (Dec 9-7)

Nathan McCormick (Missouri) 31-4 won by decision over Erik Spjut (Virginia Tech) 17-12 (Dec 3-0)

Jonathon Morrison (Oklahoma St.) 24-6 won by major decision over Mackenzie McGuire (Kent St.) 20-16 (MD 8-0)

Scotti Sentes (Central Michigan) 20-6 won by major decision over Jimmy Morris (Rider) 24-13 (MD 13-2)

Joseph Ward (North Carolina) 20-10 won by decision over Daryl Thomas (Illinois) 23-11 (Dec 7-5)

Tony Ramos (Iowa) 28-1 won by fall over Nick Wilcox (Bloomsburg) 25-8 (Fall 1:56)

Prelim Round 1

Prelim - Geoffrey Alexander (Maryland) 23-10 won by decision over Devon Lotito (Cal Poly) 24-6 (Dec 6-4)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Logan Stieber (Ohio St.) 23-0 won by fall over Shelton Mack (Pittsburgh) 18-10 (Fall 2:40)

Cody Brewer (Oklahoma) 23-5 won by major decision over Levi Wolfensperger (Northern Iowa) 24-9 (MD 11-2)

Christopher Dardanes (Minnesota) 19-6 won by fall over Vincent Dellafave (Rutgers) 27-9 (Fall 2:47)

A.J. Schopp (Edinboro) 31-3 won by tech fall over Derek Steeley (Binghamton) 16-13 (TF-1.5 2:42 (18-1))

Tyler Graff (Wisconsin) 30-4 won by decision over Randy Cruz (Lehigh) 32-11 (Dec 3-0)

Nathan McCormick (Missouri) 32-4 won by major decision over Dane Harlowe (Boston U.) 10-6 (MD 11-1)

Jonathon Morrison (Oklahoma St.) 25-6 won by decision over Scotti Sentes (Central Michigan) 20-7 (Dec 3-1)

Tony Ramos (Iowa) 29-1 won by fall over Joseph Ward (North Carolina) 20-11 (Fall 1:07)

Jamie Franco (Hofstra) 19-14 won in sudden victory - 1 over Brandon Gambucci (Duke) 20-8 (SV-1 6-4)

Matt Bystol (Columbia) 10-11 won in sudden victory - 1 over Anthony Elias (Davidson) 11-10 (SV-1 3-1)

Jordan Conaway (Penn State) 17-9 won in sudden victory - 2 over Dylan Hyder (Air Force) 21-14 (SV-2 6-4)

Rosario Bruno (Michigan) 15-17 won by decision over Sam Speno (North Carolina St.) 16-14 (Dec 10-4)

Geoffrey Alexander (Maryland) 24-10 won by decision over Brian Owen (Boise State) 14-9 (Dec 1-0)

George DiCamillo (Virginia) 31-9 won by decision over Erik Spjut (Virginia Tech) 17-13 (Dec 6-1)

Mackenzie McGuire (Kent St.) 21-16 won by decision over Jimmy Morris (Rider) 24-14 (Dec 8-5)

Nick Wilcox (Bloomsburg) 26-8 won by major decision over Daryl Thomas (Illinois) 23-12 (MD 8-0)

Prelim Round 2

Prelim - Brandon Gambucci (Duke) 20-8 won by decision over Devon Lotito (Cal Poly) 24-7 (Dec 4-3)

141
Prelim Round 1

Joey Lazor (Northern Iowa) 34-7 won by major decision over Connor Hanafee (Army) 21-14 (MD 12-2)

Round 1 (32 Man)

Hunter Stieber (Ohio St.) 32-0 won by decision over Joseph Spisak (Virginia) 21-6 (Dec 8-5)

Steven Keith (Harvard) 28-8 won by fall over Julian Feikert (Oklahoma St.) 21-18 (Fall 3:39)

Richard Durso (Frank. & Marsh.) 38-3 won by decision over McCade Ford (Wyoming) 14-13 (Dec 6-1)

Nick Dardanes (Minnesota) 26-7 won by major decision over Luke Goettl (Iowa St.) 15-12 (MD 12-3)

Evan Henderson (North Carolina) 35-6 won by fall over Pasquale Greco (Northwestern) 14-12 (Fall 5:49)

Chris Mecate (Old Dominion) 35-7 won by decision over Brandon Nelsen (Purdue) 25-13 (Dec 6-3)

Luke Vaith (Hofstra) 22-12 won by decision over Nathan Pennesi (West Virginia) 21-10 (Dec 8-3)

Mitchell Port (Edinboro) 31-3 won by decision over Frank Cimato (Drexel) 30-10 (Dec 5-2)

Michael Mangrum (Oregon St.) 37-4 won in sudden victory - 1 over Nicholas Hucke (Missouri) 13-14 (SV-1 6-4)

Trevor Melde (Rutgers) 21-12 won by decision over Dean Pavlou (Chattanooga) 25-13 (Dec 5-2)

Zach Neibert (Virginia Tech) 17-9 won in tie breaker - 1 over Michael Nevinger (Cornell) 36-11 (TB-1 3-1)

Undrakhbayar Khishignyam (The Citadel) 39-4 won by decision over Anthony Salupo (Lehigh) 13-10 (Dec 6-3)

Mark Ballweg (Iowa) 22-5 won by decision over Daniel Neff (Lock Haven) 24-10 (Dec 3-0)

Charles Cobb (Pennsylvania) 24-7 won by decision over Ridge Kiley (Nebraska) 14-12 (Dec 2-0)

Joey Lazor (Northern Iowa) 34-7 won by major decision over Bryan Pearsall (Penn State) 23-10 (MD 12-4)

Kendric Maple (Oklahoma) 26-0 won by major decision over Frank Goodwin (Maryland) 7-10 (MD 13-1)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Hunter Stieber (Ohio St.) 33-0 won by decision over Steven Keith (Harvard) 28-9 (Dec 7-3)

Richard Durso (Frank. & Marsh.) 39-3 won in tie breaker - 1 over Nick Dardanes (Minnesota) 26-8 (TB-1 5-4)

Evan Henderson (North Carolina) 36-6 won by major decision over Chris Mecate (Old Dominion) 35-8 (MD 10-2)

Mitchell Port (Edinboro) 32-3 won by major decision over Luke Vaith (Hofstra) 22-13 (MD 13-2)

Michael Mangrum (Oregon St.) 38-4 won by decision over Trevor Melde (Rutgers) 21-13 (Dec 6-2)

Undrakhbayar Khishignyam (The Citadel) 40-4 won by decision over Zach Neibert (Virginia Tech) 17-10 (Dec 3-1)

Mark Ballweg (Iowa) 23-5 won by decision over Charles Cobb (Pennsylvania) 24-8 (Dec 3-2)

Kendric Maple (Oklahoma) 27-0 won by fall over Joey Lazor (Northern Iowa) 34-8 (Fall 2:42)

Julian Feikert (Oklahoma St.) 22-18 won by decision over Joseph Spisak (Virginia) 21-7 (Dec 8-5)

McCade Ford (Wyoming) 15-13 won by decision over Luke Goettl (Iowa St.) 15-13 (Dec 9-3)

Brandon Nelsen (Purdue) 26-13 won by fall over Pasquale Greco (Northwestern) 14-13 (Fall 4:37)

Frank Cimato (Drexel) 31-10 won by decision over Nathan Pennesi (West Virginia) 22-11 (Dec 7-1)

Nicholas Hucke (Missouri) 14-14 won by decision over Dean Pavlou (Chattanooga) 25-14 (Dec 6-1)

Michael Nevinger (Cornell) 37-11 won by decision over Anthony Salupo (Lehigh) 13-11 (Dec 6-3)

Daniel Neff (Lock Haven) 25-10 won by fall over Ridge Kiley (Nebraska) 14-13 (Fall 6:54)

Bryan Pearsall (Penn State) 24-10 won by major decision over Frank Goodwin (Maryland) 7-11 (MD 10-2)

Prelim Round 2

Prelim - Nathan Pennesi (West Virginia) 22-11 won by decision over Connor Hanafee (Army) 21-15 (Dec 5-3)

149
Prelim Round 1

Donald Vinson (Binghamton) 30-2 won by decision over Ian Paddock (Ohio St.) 14-8 (Dec 9-5)

Round 1 (32 Man)

Jordan Oliver (Oklahoma St.) 34-0 won by major decision over David Habat (Edinboro) 27-8 (MD 16-6)

Derek Valenti (Virginia) 18-8 won by decision over Christopher Villalonga (Cornell) 23-11 (Dec 8-4)

Jake Sueflohn (Nebraska) 23-5 won by major decision over Ronnie Garbinsky (Pittsburgh) 17-11 (MD 16-3)

Nick Brascetta (Virginia Tech) 28-4 won by decision over Brandon Richardson (Wyoming) 12-20 (Dec 7-4)

Steve Santos (Columbia) 27-1 won by fall over Alex Hudson (Chattanooga) 14-7 (Fall 6:19)

Eric Grajales (Michigan) 23-6 won by major decision over Max Mayfield (Iowa St.) 15-14 (MD 11-0)

Dan Osterman (Michigan St.) 21-12 won in sudden victory - 1 over Donnie Corby (Central Michigan) 22-12 (SV-1 3-1)

Cole VonOhlen (Air Force) 26-2 won by major decision over Alexander Richardson (Old Dominion) 27-13 (MD 10-0)

Kevin Tao (American) 25-13 won in tie breaker - 1 over Donald Vinson (Binghamton) 30-2 (TB-1 3-2)

Raymond Borja (Navy) 23-7 won by decision over Tyler Bedelyon (Clarion) 20-15 (Dec 9-7)

Drake Houdashelt (Missouri) 29-9 won by decision over Andrew Alton (Penn State) 26-5 (Dec 4-1)

Dylan Ness (Minnesota) 15-4 won by decision over Daniel Young (Army) 16-10 (Dec 4-2)

Scott Sakaguchi (Oregon St.) 25-6 won by major decision over Blake Roulo (Buffalo) 24-14 (MD 13-5)

Ivan Lopouchanski (Purdue) 28-2 won by decision over Josh Roosa (Bloomsburg) 22-6 (Dec 3-0)

Nick Lester (Oklahoma) 17-10 won by decision over Josh Wilson (Utah Valley) 21-9 (Dec 4-3)

Jason Chamberlain (Boise State) 27-1 won by major decision over Caleb Ervin (Illinois) 22-13 (MD 18-4)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Jordan Oliver (Oklahoma St.) 35-0 won by major decision over Derek Valenti (Virginia) 18-9 (MD 13-3)

Jake Sueflohn (Nebraska) 24-5 won by decision over Nick Brascetta (Virginia Tech) 28-5 (Dec 4-2)

Steve Santos (Columbia) 28-1 won by decision over Eric Grajales (Michigan) 23-7 (Dec 6-3)

Cole VonOhlen (Air Force) 27-2 won by decision over Dan Osterman (Michigan St.) 21-13 (Dec 7-6)

Kevin Tao (American) 26-13 won by decision over Raymond Borja (Navy) 23-8 (Dec 9-3)

Drake Houdashelt (Missouri) 30-9 won by decision over Dylan Ness (Minnesota) 15-5 (Dec 5-2)

Scott Sakaguchi (Oregon St.) 26-6 won by decision over Ivan Lopouchanski (Purdue) 28-3 (Dec 4-1)

Jason Chamberlain (Boise State) 28-1 won by major decision over Nick Lester (Oklahoma) 17-11 (MD 14-5)

David Habat (Edinboro) 29-8 won by decision over Christopher Villalonga (Cornell) 23-12 (Dec 3-1)

Brandon Richardson (Wyoming) 13-20 won by fall over Ronnie Garbinsky (Pittsburgh) 17-12 (Fall 4:44)

Alex Hudson (Chattanooga) 15-7 won by decision over Max Mayfield (Iowa St.) 15-15 (Dec 10-5)

Donnie Corby (Central Michigan) 23-12 won by decision over Alexander Richardson (Old Dominion) 27-14 (Dec 4-3)

Donald Vinson (Binghamton) 31-2 won by major decision over Tyler Bedelyon (Clarion) 20-16 (MD 13-1)

Andrew Alton (Penn State) 27-5 won by fall over Daniel Young (Army) 16-11 (Fall 2:05)

Josh Roosa (Bloomsburg) 23-6 won by decision over Blake Roulo (Buffalo) 24-15 (Dec 4-1)

Josh Wilson (Utah Valley) 22-9 won by decision over Caleb Ervin (Illinois) 22-14 (Dec 2-1)

Prelim Round 2

Prelim - David Habat (Edinboro) 29-8 won by decision over Ian Paddock (Ohio St.) 14-9 (Dec 13-6)

157
Prelim Round 1

Dylan Alton (Penn State) 26-6 won by major decision over Jake O'Hara (Columbia) 18-6 (MD 10-2)

Round 1 (32 Man)

Jason Welch (Northwestern) 31-1 won by decision over Nestor Taffur (Boston U.) 33-6 (Dec 11-5)

Scott Winston (Rutgers) 25-9 won by decision over Andy McCulley (Wyoming) 28-9 (Dec 4-2)

Zac Cibula (Rider) 24-10 won by fall over Frank Hickman (Bloomsburg) 27-5 (Fall 2:14)

Dylan Alton (Penn State) 26-6 won by decision over Donnie Tasser (Pittsburgh) 26-14 (Dec 8-4)

James Fleming (Clarion) 29-2 won by tech fall over Tommy Churchard (Purdue) 19-16 (TF-1.5 4:44 (16-0))

Jedd Moore (Virginia) 30-6 won by decision over Cody Pack (South Dakota State) 15-15 (Dec 6-0)

David Bonin (Northern Iowa) 27-7 won by decision over Bobby Barnhisel (Navy) 31-7 (Dec 1-0)

Kyle Bradley (Missouri) 27-13 won in tie breaker - 2 over James Green (Nebraska) 20-5 (TB-2 6-5)

Taylor Walsh (Indiana) 30-10 won by decision over Joseph Napoli (Lehigh) 18-3 (Dec 6-0)

Georgi Ivanov (Boise State) 23-5 won by decision over Daniel Zilverberg (Minnesota) 16-13 (Dec 11-5)

Spartak Chino (Ohio) 21-13 won by fall over Walter Peppelman (Harvard) 17-3 (Fall 1:05)

Alex Dieringer (Oklahoma St.) 31-2 won by major decision over Ryan Watts (Michigan St.) 21-13 (MD 9-1)

Jesse Dong (Virginia Tech) 24-3 won by major decision over Luke Smith (Central Michigan) 22-11 (MD 8-0)

Josh Demas (Ohio St.) 18-10 won by decision over Roger Pena (Oregon St.) 32-6 (Dec 7-6)

Joshua Kreimier (Air Force) 28-4 won by decision over Matt Lester (Oklahoma) 16-9 (Dec 5-4)

Derek St. John (Iowa) 27-2 won by decision over Matthew Frisch (The Citadel) 29-13 (Dec 9-3)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Jason Welch (Northwestern) 32-1 won by decision over Scott Winston (Rutgers) 25-10 (Dec 6-2)

Dylan Alton (Penn State) 27-6 won by major decision over Zac Cibula (Rider) 24-11 (MD 13-5)

Jedd Moore (Virginia) 31-6 won by decision over James Fleming (Clarion) 29-3 (Dec 4-0)

David Bonin (Northern Iowa) 28-7 won by decision over Kyle Bradley (Missouri) 27-14 (Dec 4-0)

Georgi Ivanov (Boise State) 24-5 won by decision over Taylor Walsh (Indiana) 30-11 (Dec 9-6)

Alex Dieringer (Oklahoma St.) 32-2 won by major decision over Spartak Chino (Ohio) 21-14 (MD 9-0)

Josh Demas (Ohio St.) 19-10 won by decision over Jesse Dong (Virginia Tech) 24-4 (Dec 4-3)

Derek St. John (Iowa) 28-2 won by decision over Joshua Kreimier (Air Force) 28-5 (Dec 9-5)

Nestor Taffur (Boston U.) 34-6 won by decision over Andy McCulley (Wyoming) 28-10 (Dec 12-6)

Frank Hickman (Bloomsburg) 28-5 won by decision over Donnie Tasser (Pittsburgh) 26-15 (Dec 7-2)

Tommy Churchard (Purdue) 20-16 won by decision over Cody Pack (South Dakota State) 15-16 (Dec 3-0)

James Green (Nebraska) 21-5 won by tech fall over Bobby Barnhisel (Navy) 31-8 (TF-1.5 6:04 (21-6))

Daniel Zilverberg (Minnesota) 17-13 won by decision over Joseph Napoli (Lehigh) 18-4 (Dec 7-1)

Walter Peppelman (Harvard) 18-3 won by decision over Jake O'Hara (Columbia) 19-7 (Dec 3-1)

Roger Pena (Oregon St.) 33-6 won by fall over Luke Smith (Central Michigan) 22-12 (Fall 2:29)

Matt Lester (Oklahoma) 17-9 won by decision over Matthew Frisch (The Citadel) 29-14 (Dec 8-2)

Prelim Round 2

Prelim - Jake O'Hara (Columbia) 19-7 won by decision over Ryan Watts (Michigan St.) 21-14 (Dec 2-1)

165
Prelim Round 1

Ryan Leblanc (Indiana) 24-8 won in tie breaker - 1 over Mike Ottinger (Central Michigan) 23-14 (TB-1 5-3)

Round 1 (32 Man)

Kyle Dake (Cornell) 33-0 won by decision over Mark Martin (Ohio St.) 17-17 (Dec 3-0)

Ryan Leblanc (Indiana) 24-8 won by decision over Peyton Walsh (Navy) 28-12 (Dec 6-1)

Josh Veltre (Bloomsburg) 33-5 won by decision over Nijel Jones (North Carolina St.) 27-13 (Dec 7-0)

Nicholas Sulzer (Virginia) 25-8 won in sudden victory - 1 over Bret Baumbach (Stanford) 22-11 (SV-1 4-2)

Steven Monk (North Dakota St.) 34-2 won by decision over Tyler Wilps (Pittsburgh) 19-8 (Dec 4-1)

Taylor Massa (Michigan) 26-7 won by decision over Paul Hancock (Army) 32-11 (Dec 11-7)

Josh Condon (Chattanooga) 21-6 won by decision over Johnny Greisheimer (Edinboro) 19-15 (Dec 7-4)

Tyler Caldwell (Oklahoma St.) 30-4 won by major decision over Pierce Harger (Northwestern) 25-9 (MD 9-1)

Peter Yates (Virginia Tech) 31-1 won by decision over Mark Lewandowski (Buffalo) 30-8 (Dec 5-3)

Zach Toal (Missouri) 23-16 won by decision over Austin Wilson (Nebraska) 24-13 (Dec 6-2)

Cody Yohn (Minnesota) 25-11 won by decision over Josh Houldsworth (Columbia) 20-8 (Dec 7-1)

Patrick Graham (Oklahoma) 22-4 won by major decision over Ramon Santiago (Rider) 29-8 (MD 15-3)

Conrad Polz (Illinois) 23-6 won by decision over Caleb Marsh (Kent St.) 23-11 (Dec 8-4)

Michael Moreno (Iowa St.) 27-7 won by decision over Nick Moore (Iowa) 18-9 (Dec 5-3)

Zachary Strickland (Appalachian S.) 24-11 won by decision over Nicholas Visicaro (Rutgers) 15-10 (Dec 6-1)

David Taylor (Penn State) 27-1 won by fall over John Staudenmayer (North Carolina) 27-12 (Fall 2:52)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Kyle Dake (Cornell) 34-0 won by major decision over Ryan Leblanc (Indiana) 24-9 (MD 10-0)

Nicholas Sulzer (Virginia) 26-8 won in tie breaker - 1 over Josh Veltre (Bloomsburg) 33-6 (TB-1 3-1)

Taylor Massa (Michigan) 27-7 won by decision over Steven Monk (North Dakota St.) 34-3 (Dec 7-5)

Tyler Caldwell (Oklahoma St.) 31-4 won by decision over Josh Condon (Chattanooga) 21-7 (Dec 4-2)

Peter Yates (Virginia Tech) 32-1 won by decision over Zach Toal (Missouri) 23-17 (Dec 7-0)

Cody Yohn (Minnesota) 26-11 won by decision over Patrick Graham (Oklahoma) 22-5 (Dec 4-3)

Conrad Polz (Illinois) 24-6 won by decision over Michael Moreno (Iowa St.) 27-8 (Dec 5-2)

David Taylor (Penn State) 28-1 won by fall over Zachary Strickland (Appalachian S.) 24-12 (Fall 2:42)

Mark Martin (Ohio St.) 18-17 won by decision over Peyton Walsh (Navy) 28-13 (Dec 6-1)

Bret Baumbach (Stanford) 23-11 won by major decision over Nijel Jones (North Carolina St.) 27-14 (MD 15-6)

Tyler Wilps (Pittsburgh) 20-8 won by decision over Paul Hancock (Army) 32-12 (Dec 10-4)

Pierce Harger (Northwestern) 26-9 won by decision over Johnny Greisheimer (Edinboro) 19-16 (Dec 6-5)

Austin Wilson (Nebraska) 26-13 won by fall over Mark Lewandowski (Buffalo) 30-9 (Fall 2:01)

Ramon Santiago (Rider) 30-8 won by major decision over Josh Houldsworth (Columbia) 20-9 (MD 13-1)

Nick Moore (Iowa) 19-9 won by fall over Caleb Marsh (Kent St.) 23-12 (Fall 6:11)

John Staudenmayer (North Carolina) 28-12 won by decision over Nicholas Visicaro (Rutgers) 15-11 (Dec 6-2)

Prelim Round 2

Prelim - Austin Wilson (Nebraska) 26-13 won by decision over Mike Ottinger (Central Michigan) 23-15 (Dec 6-2)

174
Prelim Round 1

Lee Helbig (Wyoming) 23-11 won in sudden victory - 1 over Austin Gabel (Virginia Tech) 19-12 (SV-1 5-3)

Round 1 (32 Man)

Chris Perry (Oklahoma St.) 31-2 won by decision over Cody Weishoff (Oregon St.) 16-9 (Dec 5-4)

Jonathan Fausey (Virginia) 30-8 won by decision over Stephen West (Columbia) 23-8 (Dec 3-0)

Hunter Gamble (Gardner-Webb) 23-12 won by decision over Nathaniel Brown (Lehigh) 20-6 (Dec 5-3)

Nick Heflin (Ohio St.) 16-5 won in sudden victory - 1 over Greg Zannetti (Rutgers) 27-9 (SV-1 3-1)

Josh Asper (Maryland) 20-1 won by decision over Sam Wheeler (Kent St.) 25-13 (Dec 9-3)

John-Martin Cannon (Buffalo) 12-8 won by decision over Mathew Miller (Navy) 23-6 (Dec 5-4)

Cody Walters (Ohio) 36-2 won by decision over Chad Welch (Purdue) 21-14 (Dec 5-3)

Robert Kokesh (Nebraska) 34-3 won by fall over Ian Korb (Pennsylvania) 23-13 (Fall 4:08)

Michael Evans (Iowa) 20-4 won by decision over Craig Kelliher (Central Michigan) 21-12 (Dec 2-0)

Phillip Joseph (Eastern Mich.) 18-13 won by decision over Leroy Munster (Northwestern) 24-8 (Dec 7-5)

Matt Mougin (Northern Ill.) 23-15 won by decision over Blake Stauffer (Arizona St.) 22-4 (Dec 4-2)

Logan Storley (Minnesota) 25-3 won by decision over Bryce Hammond (CSU Bakersfield) 32-9 (Dec 3-1)

Jordan Blanton (Illinois) 23-10 won by major decision over Lee Helbig (Wyoming) 23-11 (MD 12-1)

Tanner Weatherman (Iowa St.) 19-7 won by decision over Daniel Yates (Michigan) 21-10 (Dec 6-4)

Nick Bonaccorsi (Pittsburgh) 18-7 won by decision over Billy Curling (Old Dominion) 20-11 (Dec 2-1)

Mathew Brown (Penn State) 26-4 won by major decision over Todd Porter (Missouri) 31-11 (MD 10-1)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Chris Perry (Oklahoma St.) 32-2 won by decision over Jonathan Fausey (Virginia) 30-9 (Dec 4-0)

Nick Heflin (Ohio St.) 17-5 won by decision over Hunter Gamble (Gardner-Webb) 23-13 (Dec 8-2)

Josh Asper (Maryland) 21-1 won by decision over John-Martin Cannon (Buffalo) 12-9 (Dec 8-3)

Robert Kokesh (Nebraska) 35-3 won by decision over Cody Walters (Ohio) 36-3 (Dec 8-3)

Michael Evans (Iowa) 21-4 won by major decision over Phillip Joseph (Eastern Mich.) 18-14 (MD 11-3)

Logan Storley (Minnesota) 26-3 won by major decision over Matt Mougin (Northern Ill.) 23-16 (MD 9-1)

Tanner Weatherman (Iowa St.) 20-7 won by decision over Jordan Blanton (Illinois) 23-11 (Dec 16-14)

Mathew Brown (Penn State) 27-4 won by fall over Nick Bonaccorsi (Pittsburgh) 18-8 (Fall 1:30)

Stephen West (Columbia) 24-8 won by decision over Cody Weishoff (Oregon St.) 16-10 (Dec 4-2)

Nathaniel Brown (Lehigh) 21-6 won in tie breaker - 1 over Greg Zannetti (Rutgers) 27-10 (TB-1 2-1)

Austin Gabel (Virginia Tech) 21-12 won by decision over Mathew Miller (Navy) 23-7 (Dec 5-1)

Ian Korb (Pennsylvania) 24-13 won by major decision over Chad Welch (Purdue) 21-15 (MD 12-4)

Craig Kelliher (Central Michigan) 22-12 won in tie breaker - 1 over Leroy Munster (Northwestern) 24-9 (TB-1 3-2)

Bryce Hammond (CSU Bakersfield) 33-9 won by decision over Blake Stauffer (Arizona St.) 22-5 (Dec 4-0)

Daniel Yates (Michigan) 22-10 won by decision over Lee Helbig (Wyoming) 23-12 (Dec 6-2)

Todd Porter (Missouri) 32-11 won by decision over Billy Curling (Old Dominion) 20-12 (Dec 8-1)

Prelim Round 2

Prelim - Austin Gabel (Virginia Tech) 21-12 won by decision over Sam Wheeler (Kent St.) 25-14 (Dec 10-6)

184
Prelim Round 1

Boaz Beard (Iowa St.) 15-8 won by decision over Stephen Doty (Virginia) 17-11 (Dec 6-4)

Round 1 (32 Man)

Edward Ruth (Penn State) 29-0 won by fall over Fred Garcia (Lock Haven) 26-11 (Fall 0:28)

Kevin Radford (Arizona St.) 22-13 won by decision over Canaan Bethea (Pennsylvania) 25-10 (Dec 4-3)

Max Thomusseit (Pittsburgh) 15-4 won by decision over Christopher Chionuma (Oklahoma St.) 27-9 (Dec 4-1)

Josh Ihnen (Nebraska) 25-6 won by decision over MacKain Stoll (North Dakota St.) 18-10 (Dec 6-0)

Kevin Steinhaus (Minnesota) 27-2 won by major decision over Nick Vetterlein (Virginia Tech) 17-13 (MD 10-1)

Ethen Lofthouse (Iowa) 19-7 won by decision over Boaz Beard (Iowa St.) 15-8 (Dec 8-2)

Mason Bailey (Navy) 30-13 won by decision over John Rizqallah (Michigan St.) 23-10 (Dec 5-2)

Steve Bosak (Cornell) 21-2 won by major decision over Ty Vinson (Oregon St.) 16-10 (MD 12-0)

Robert Hamlin (Lehigh) 23-3 won by decision over Casey Newburg (Kent St.) 33-9 (Dec 7-3)

Daniel Rinaldi (Rutgers) 28-6 won by decision over Cody Magrum (Ohio St.) 16-8 (Dec 6-0)

Mike Larson (Missouri) 28-10 won by decision over Ophir Bernstein (Brown) 24-10 (Dec 8-5)

Ryan Loder (Northern Iowa) 31-4 won by decision over Cody Reed (Binghamton) 18-14 (Dec 4-0)

Jimmy Sheptock (Maryland) 36-3 won by major decision over Shane Woods (Wyoming) 24-14 (MD 13-4)

Jacob Swartz (Boise State) 28-3 won by major decision over James Cook (Campbell) 8-7 (MD 11-0)

Alex Utley (North Carolina) 26-12 won in tie breaker - 1 over Lucas Sheridan (Indiana) 22-15 (TB-1 2-1)

Ben Bennett (Central Michigan) 28-0 won by decision over Tony Dallago (Illinois) 19-14 (Dec 6-3)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Edward Ruth (Penn State) 30-0 won by fall over Kevin Radford (Arizona St.) 22-14 (Fall 3:42)

Max Thomusseit (Pittsburgh) 16-4 won by decision over Josh Ihnen (Nebraska) 25-7 (Dec 3-1)

Ethen Lofthouse (Iowa) 20-7 won by decision over Kevin Steinhaus (Minnesota) 27-3 (Dec 3-2)

Steve Bosak (Cornell) 22-2 won by decision over Mason Bailey (Navy) 30-14 (Dec 2-0)

Robert Hamlin (Lehigh) 24-3 won by decision over Daniel Rinaldi (Rutgers) 28-7 (Dec 6-3)

Ryan Loder (Northern Iowa) 32-4 won by decision over Mike Larson (Missouri) 28-11 (Dec 2-0)

Jimmy Sheptock (Maryland) 37-3 won by decision over Jacob Swartz (Boise State) 28-4 (Dec 3-2)

Ben Bennett (Central Michigan) 29-0 won by major decision over Alex Utley (North Carolina) 26-13 (MD 10-0)

Fred Garcia (Lock Haven) 27-11 won by decision over Canaan Bethea (Pennsylvania) 25-11 (Dec 5-4)

Christopher Chionuma (Oklahoma St.) 28-9 won by fall over MacKain Stoll (North Dakota St.) 18-11 (Fall 2:26)

Boaz Beard (Iowa St.) 16-8 won by major decision over Nick Vetterlein (Virginia Tech) 17-14 (MD 9-0)

Ty Vinson (Oregon St.) 17-10 won by decision over John Rizqallah (Michigan St.) 23-11 (Dec 5-0)

Cody Magrum (Ohio St.) 17-8 won by decision over Casey Newburg (Kent St.) 33-10 (Dec 3-1)

Ophir Bernstein (Brown) 25-10 won by major decision over Cody Reed (Binghamton) 18-15 (MD 13-3)

Stephen Doty (Virginia) 19-11 won by decision over Shane Woods (Wyoming) 24-15 (Dec 6-2)

Tony Dallago (Illinois) 20-14 won by decision over Lucas Sheridan (Indiana) 22-16 (Dec 8-2)

Prelim Round 2

Prelim - Stephen Doty (Virginia) 19-11 won by decision over James Cook (Campbell) 8-8 (Dec 5-2)

197
Prelim Round 1

Mario Gonzalez (Illinois) 15-8 won by major decision over Jace Bennett (Cornell) 30-15 (MD 12-3)

Round 1 (32 Man)

Dustin Kilgore (Kent St.) 40-0 won by major decision over Nathan Burak (Iowa) 17-16 (MD 10-2)

Phillip Wellington (Ohio) 24-14 won by decision over James Fox (Harvard) 13-5 (Dec 9-4)

Jake Meredith (Arizona St.) 27-7 won by decision over Nikolas Brown (Chattanooga) 28-4 (Dec 3-1)

Micah Burak (Pennsylvania) 17-2 won by decision over Andrew Campolattano (Ohio St.) 17-12 (Dec 8-7)

Taylor Meeks (Oregon St.) 32-5 won by fall over Maxwell Huntley (Michigan) 17-15 (Fall 1:49)

Jackson Hein (Wisconsin) 21-10 won in sudden victory - 3 over Brent Haynes (Missouri) 31-9 (SV-3 5-3)

Nick Whitenburg (Eastern Mich.) 18-7 won by fall over Alex Polizzi (Northwestern) 16-15 (Fall 4:45)

Alfonso Hernandez (Wyoming) 31-1 won by major decision over Caleb Kolb (Nebraska) 18-17 (MD 15-5)

Matthew Wilps (Pittsburgh) 20-2 won by decision over Derrick Borlie (Virginia Tech) 18-12 (Dec 4-1)

Richard Perry (Bloomsburg) 29-4 won in sudden victory - 1 over Bryce Barnes (Army) 25-19 (SV-1 7-5)

Blake Rosholt (Oklahoma St.) 14-7 won by decision over Braden Atwood (Purdue) 25-11 (Dec 3-2)

Kyven Gadson (Iowa St.) 24-2 won by fall over Mario Gonzalez (Illinois) 15-8 (Fall 1:42)

Nathan Schiedel (Binghamton) 27-2 won by major decision over Conner Hartmann (Duke) 20-10 (MD 10-1)

Scott Schiller (Minnesota) 24-4 won by major decision over Christian Boley (Maryland) 24-7 (MD 10-1)

Brandon Palik (Drexel) 25-4 won in sudden victory - 1 over Michael Salopek (Virginia) 13-6 (SV-1 5-3)

Quentin Wright (Penn State) 28-0 won by decision over Donald Mcneil (Rider) 21-16 (Dec 7-3)

197

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Dustin Kilgore (Kent St.) 41-0 won by major decision over Phillip Wellington (Ohio) 24-15 (MD 10-2)

Micah Burak (Pennsylvania) 18-2 won in tie breaker - 2 over Jake Meredith (Arizona St.) 27-8 (TB-2 3-2)

Taylor Meeks (Oregon St.) 33-5 won by decision over Jackson Hein (Wisconsin) 21-11 (Dec 4-3)

Alfonso Hernandez (Wyoming) 32-1 won by tech fall over Nick Whitenburg (Eastern Mich.) 18-8 (TF-1.5 7:00 (19-4))

Matthew Wilps (Pittsburgh) 21-2 won by major decision over Richard Perry (Bloomsburg) 29-5 (MD 9-1)

Blake Rosholt (Oklahoma St.) 15-7 won by decision over Kyven Gadson (Iowa St.) 24-3 (Dec 8-7)

Scott Schiller (Minnesota) 25-4 won by decision over Nathan Schiedel (Binghamton) 27-3 (Dec 9-5)

Quentin Wright (Penn State) 29-0 won by decision over Brandon Palik (Drexel) 25-5 (Dec 3-2)

Nathan Burak (Iowa) 18-16 won by decision over James Fox (Harvard) 13-6 (Dec 4-0)

Nikolas Brown (Chattanooga) 29-4 won by decision over Jace Bennett (Cornell) 31-16 (Dec 10-5)

Brent Haynes (Missouri) 32-9 won by decision over Maxwell Huntley (Michigan) 17-16 (Dec 9-4)

Caleb Kolb (Nebraska) 19-17 won in sudden victory - 1 over Alex Polizzi (Northwestern) 16-16 (SV-1 3-1)

Derrick Borlie (Virginia Tech) 19-12 won by decision over Bryce Barnes (Army) 25-20 (Dec 8-6)

Mario Gonzalez (Illinois) 16-8 won by decision over Braden Atwood (Purdue) 25-12 (Dec 7-1)

Christian Boley (Maryland) 25-7 won in sudden victory - 1 over Conner Hartmann (Duke) 20-11 (SV-1 4-2)

Michael Salopek (Virginia) 14-6 won by decision over Donald Mcneil (Rider) 21-17 (Dec 8-3)

Prelim Round 2

Prelim - Jace Bennett (Cornell) 31-16 won by fall over Andrew Campolattano (Ohio St.) 17-13 (Fall 4:48)

285
Prelim Round 1

Matthew Gibson (Iowa St.) 19-9 won by major decision over Adam Fager (Utah Valley) 18-11 (MD 10-2)

Round 1 (32 Man)

Dominque Bradley (Missouri) 36-1 won by major decision over Stryker Lane (Cornell) 20-13 (MD 10-1)

Matthew Gibson (Iowa St.) 19-9 won by decision over Blake Herrin (American) 26-9 (Dec 6-1)

Zac Thomusseit (Pittsburgh) 24-2 won by decision over Levi Cooper (Arizona St.) 22-11 (Dec 6-0)

Mike McClure (Michigan St.) 32-5 won by decision over Riley Shaw (Cleveland State) 19-15 (Dec 6-1)

Michael McMullan (Northwestern) 19-3 won by decision over Dan Scherer (Stanford) 18-13 (Dec 6-2)

Adam Chalfant (Indiana) 27-9 won by decision over Jacob Kettler (George Mason) 22-18 (Dec 8-3)

Ernest James (Edinboro) 23-12 won by decision over William Smith (Rutgers) 26-10 (Dec 3-2)

Chad Hanke (Oregon St.) 33-3 won by fall over Kevin Innis (Boston U.) 21-7 (Fall 0:42)

Alan Gelogaev (Oklahoma St.) 25-3 won by fall over Benjamin Apland (Michigan) 18-13 (Fall 0:18)

Jeremy Johnson (Ohio) 33-9 won by decision over James Lawson (Penn State) 21-8 (Dec 4-3)

J.T Felix (Boise State) 27-10 won by decision over Justin Grant (Bloomsburg) 24-5 (Dec 7-4)

Bobby Telford (Iowa) 21-6 won by decision over Joe Stolfi (Bucknell) 23-15 (Dec 8-1)

Connor Medbery (Wisconsin) 25-6 won by decision over David Marone (Virginia Tech) 16-10 (Dec 5-2)

Jarod Trice (Central Michigan) 23-4 won by decision over Daniel Miller (Navy) 21-11 (Dec 2-0)

Odie Delaney (The Citadel) 38-7 won in sudden victory - 1 over Evan Knutson (North Dakota St.) 16-14 (SV-1 7-5)

Anthony Nelson (Minnesota) 29-1 won by decision over Steven Graziano (Pennsylvania) 19-14 (Dec 4-0)

Round 2 Champ & WB (32 Man)

Dominque Bradley (Missouri) 37-1 won by decision over Matthew Gibson (Iowa St.) 19-10 (Dec 4-2)

Zac Thomusseit (Pittsburgh) 25-2 won by decision over Mike McClure (Michigan St.) 32-6 (Dec 6-0)

Michael McMullan (Northwestern) 20-3 won by decision over Adam Chalfant (Indiana) 27-10 (Dec 7-5)

Chad Hanke (Oregon St.) 34-3 won by decision over Ernest James (Edinboro) 23-13 (Dec 4-0)

Alan Gelogaev (Oklahoma St.) 26-3 won by fall over Jeremy Johnson (Ohio) 33-10 (Fall 0:34)

J.T Felix (Boise State) 28-10 won by injury default over Bobby Telford (Iowa) 21-7 (Inj. 0:02)

Jarod Trice (Central Michigan) 24-4 won by decision over Connor Medbery (Wisconsin) 25-7 (Dec 6-4)

Anthony Nelson (Minnesota) 30-1 won by fall over Odie Delaney (The Citadel) 38-8 (Fall 5:42)

Blake Herrin (American) 27-9 won by decision over Stryker Lane (Cornell) 20-14 (Dec 7-3)

Levi Cooper (Arizona St.) 23-11 won by major decision over Riley Shaw (Cleveland State) 19-16 (MD 8-0)

Dan Scherer (Stanford) 19-13 won by decision over Jacob Kettler (George Mason) 22-19 (Dec 4-1)

Kevin Innis (Boston U.) 22-7 won by decision over William Smith (Rutgers) 26-11 (Dec 2-1)

Benjamin Apland (Michigan) 19-13 won by decision over James Lawson (Penn State) 22-9 (Dec 7-4)

Joe Stolfi (Bucknell) 24-15 won by decision over Justin Grant (Bloomsburg) 24-6 (Dec 8-4)

David Marone (Virginia Tech) 17-10 won in tie breaker - 1 over Daniel Miller (Navy) 21-12 (TB-1 5-4)

Evan Knutson (North Dakota St.) 17-14 won by decision over Steven Graziano (Pennsylvania) 19-15 (Dec 4-1)

Prelim Round 2

Prelim - James Lawson (Penn State) 22-9 won by decision over Adam Fager (Utah Valley) 18-12 (Dec 5-4)

URL

http://www.foxnews.com/sports/2013/03/21/ncaa-wrestling-championship-results/