Menu

OLYMPICS

London Olympics Daily Schedule

All Times EDT
(Subject to change)
Wednesday, July 25
Soccer
Women
At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

Britain vs. New Zealand, 11 a.m.

Cameroon vs. Brazil, 1:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

Japan vs. Canada, Noon

Sweden vs. South Africa, 2:45 p.m.

At Hampden Park, Glasgow, Scotland

United States vs. France, Noon

Colombia vs. North Korea, 2:45 p.m.

___

Thursday, July 26
Soccer
Men
At Hampden Park, Glasgow, Scotland

Honduras vs. Morocco, 7 a.m.

Spain vs. Japan, 9:45 a.m.

At St James' Park, Newcastle

Mexico vs. South Korea, 9:30 a.m.

Gabon vs. Switzerland, 12:15 p.m.

At Old Trafford, Manchester

United Arab Emirates vs. Uruguay, Noon

Britain vs. Senegal, 3 p.m.

At City of Coventry Stadium

Belarus vs. New Zealand, 2:45 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

Brazil vs. Egypt, 2:45 p.m.

___

Friday, July 27
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Individual ranking round, 4 a.m.

Women's Individual ranking round, 8 a.m.

___

Saturday, July 28
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Team 1/8 eliminations, 4 a.m.

Men's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 10 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 1:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

China vs. Czech Republic, 4 a.m.

Canada vs. Russia, 6:15 a.m.

Turkey vs. Angola, 9:30 a.m.

United States vs. Croatia, 11:45 a.m.

Brazil vs. France, 3 p.m.

Australia vs. Britain, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Bantamweight (56kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 32, 3:30 p.m.

Cycling (Road)
At The Mall

Men's Road Race, 5 a.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: dressage, day 1, 5 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Individual Foil round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 5:30 a.m.

Women's Individual Foil semifinals, bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's qualification, 6 a.m.

Men's qualification, 10:30 a.m.

Men's qualification, 3 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -60kg and Women's -48kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -60kg and Women's -48kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs, Lightweight Fours, Eights, Single Sculls, Double Sculls, Quadruple Sculls heats; Women's Pairs, Single Sculls, Quadruple Sculls heats, 4:30 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 10-Meter Air Pistol qualification and final; Women's 10-Meter Air Rifle qualification and final, 3:15 a.m.

Soccer
Women
At City of Coventry Stadium

Japan vs. Sweden, 7 a.m.

Canada vs. South Africa, 9:45 a.m.

At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

New Zealand vs. Brazil, 9:30 a.m.

Britain vs. Cameroon, 12:15 p.m.

At Hampden Park, Glasgow, Scotland

United States vs. Colombia, Noon

France vs. North Korea, 2:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Breaststroke, 400 Freestyle, 400 Individual Medley heats; Women's 100 Butterfly, 400 Individual Medley, 4X100 Freestyle Relay heats, 5 a.m.

Men's 100 Breaststroke semifinals, 400 Freestyle final, 400 Individual Medley; Women's 100 Butterfly semifinals, 400 Individual Medley final, 4X100 Freestyle Relay final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles Prelims; Women's Singles Prelims, first round, 4 a.m.

Men's Singles and Women's Singles first round, 9:30 a.m.

Men's Singles and Women's Singles first round, 2 p.m.

Team Handball
Women
At Copper Box

Russia vs. Angola, 4:30 a.m.

Spain vs. South Korea, 6:15 a.m.

Croatia vs. Brazil, 9:30 a.m.

Denmark vs. Sweden, 11:15 a.m.

Montenegro vs. Britain, 2:30 p.m.

Norway vs. France, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles first round; Men's and women's Doubles first round, 6:30 a.m.

Volleyball
At Earls Court
Women

Algeria vs. Japan, 4:30 a.m.

China vs. Serbia, 6:30 a.m.

Britain vs. Russia, 9:45 a.m.

Italy vs. Dominican Republic, 11:45 a.m.

United States vs. South Korea, 3 p.m.

Brazil vs. Turkey, 5 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Women's 48kg group A (medal), 10:30 a.m.

___

Sunday, July 29
Archery
At Lord's Cricket Ground

Women's Team 1/8 eliminations, 4 a.m.

Women's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 10 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 1:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Men

Nigeria vs. Tunisia, 4 a.m.

Brazil vs. Australia, 6:15 a.m.

United States vs. France, 9:30 a.m.

Spain vs. China, 11:45 a.m.

Russia vs. Britain, 3 p.m.

Argentina vs. Lithuania, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Lightweight (60kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Lightweight (60kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 32, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Single heats; Men's Kayak heats, 8:30 a.m.

Cycling (Road)
At The Mall

Women's Road Race, 7 a.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Synchronized 3-Meter Springboard final, 10 a.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: dressage, day 2, 5 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Sabre round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 5:30 a.m.

Men's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Field Hockey
Women
At Olympic Park-Hockey Centre

New Zealand vs. Australia, 3:30 a.m.

Netherlands vs. Belgium, 5:45 a.m.

China vs. South Korea, 8:45 a.m.

Argentina vs. South Africa, 11 a.m.

Britain vs. Japan, 2 p.m.

Germany vs. United States, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's qualification, 4:30 a.m.

Women's qualification, 9:45 a.m.

Women's qualification, 3 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -66kg and Women's -52kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -66kg and Women's -52kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Lightweight Fours repechage, Single Sculls repechages, Double Sculls repechage, Lightweight Double Sculls heats; Women's Eights heats, Single Sculls repechages, Lightweight Double Sculls heats, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's Finn, Star; Women's Elliott 6m, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Women's 10-Meter Air Pistol qualification and final; Women's Skeet qualification and final, 4 a.m.

Soccer
Men
At Old Trafford, Manchester

Egypt vs. New Zealand, 7 a.m.

Brazil vs. Belarus, 10 a.m.

At City of Coventry Stadium

Mexico vs. Gabon, 9:30 a.m.

South Korea vs. Switzerland, 12:15 p.m.

At St James' Park, Newcastle

Japan vs. Morocco, Noon

Spain vs. Honduras, 2:45 p.m.

At Wembley Stadium

Senegal vs. Uruguay, Noon

Britain vs. United Arab Emirates, 2:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Backstroke, 200 Freestyle, 4X100 Freestyle Relay heats; Women's 100 Backstroke, 100 Breaststroke, 400 Freestyle heats, 5 a.m.

Men's 100 Backstroke semifinals, 200 Freestyle semifinals, 100 Breaststroke final, 4X100 Freestyle Relay final; Women's 100 Backstroke semifinals, 100 Breaststroke semifinals, 100 Butterfly final, 400 Freestyle final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles and Women's Singles second round, 4 a.m.

Men's Singles second round, 8:30 a.m.

Women's Singles third round, 1 p.m.

Team Handball
Men
At Copper Box

Iceland vs. Argentina, 4:30 a.m.

Croatia vs. South Korea, 6:15 a.m.

Sweden vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Spain vs. Serbia, 11:15 a.m.

France vs. Britain, 2:30 p.m.

Hungary vs. Denmark, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles first round; Men's and women's Doubles first round, 6:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Britain vs. Bulgaria, 4:30 a.m.

Russia vs. Germany, 6:30 a.m.

Australia vs. Argentina, 9:45 a.m.

United States vs. Serbia, 11:45 a.m.

Italy vs. Poland, 3 p.m.

Brazil vs. Tunisia, 5 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Greece vs. Croatia, 5 a.m.

Kazakhstan vs. Spain, 6:20 a.m.

Italy vs. Australia, 9:10 a.m.

Hungary vs. Serbia, 10:30 a.m.

Romania vs. Britain, 1:20 p.m.

Montenegro vs. United States, 2:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 56kg group B and Women's 53kg group B, 5 a.m.

Women's 53kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 56kg group A (medal), 2 p.m.

___

Monday, July 30
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 1:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

Croatia vs. China, 4 a.m.

Czech Republic vs. Turkey, 6:15 a.m.

France vs. Australia, 9:30 a.m.

Russia vs. Brazil, 11:45 a.m.

Britain vs. Canada, 3 p.m.

Angola vs. United States, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Flyweight (52kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 32, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Double heats; Women's Kayak heats, 8:30 a.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's Synchronized 10-Meter Platform final, 10 a.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: cross-country, 19:30 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Individual Epee round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 5:30 a.m.

Women's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Field Hockey
Men
At Olympic Park-Hockey Centre

South Korea vs. New Zealand, 3:30 a.m.

Australia vs. South Africa, 5:45 a.m.

Spain vs. Pakistan, 8:45 a.m.

Netherlands vs. India, 11 a.m.

Britain vs. Argentina, 2 p.m.

Germany vs. Belgium, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Team final, 11:30 a.m.

Judo
At ExCeL

Men's -73kg and Women's -57kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -73kg and Women's -57kg repechages, semifinal contests, bronze medal contests, gold medal contest, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs repechage, Fours heats, Eights repechage, Quadruple Sculls repechage; Women's Pairs repechage, Double Sculls heats, Quadruple Sculls repechage, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Finn, Laser, RS:X, Star; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 10-Meter Air Rifle qualification and final; Men's Skeet qualification (Day 1), 4 a.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 200 Butterfly heats; Women's 200 Freestyle, 200 Individual Medley heats, 5 a.m.

Men's 200 Butterfly semifinals, 100 Backstroke final, 200 Freestyle final; Women's 200 Freestyle semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Backstroke final, 100 Breaststroke final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles third round, 5 a.m.

Women's Singles fourth round, 10:30 a.m.

Men's Singles fourth round, 2 p.m.

Team Handball
Women
At Copper Box

Angola vs. Croatia, 4:30 a.m.

South Korea vs. Denmark, 6:15 a.m.

Britain vs. Russia, 9:30 a.m.

France vs. Spain, 11:15 a.m.

Brazil vs. Montenegro, 2:30 p.m.

Sweden vs. Norway, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles second round; Men's and women's Doubles second round, 6:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

China vs. Turkey, 4:30 a.m.

Serbia vs. South Korea, 6:30 a.m.

Dominican Republic vs. Russia, 9:45 a.m.

United States vs. Brazil, 11:45 a.m.

Italy vs. Japan, 3 p.m.

Britain vs. Algeria, 5 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. China, 9:10 a.m.

Italy vs. Australia, 10:30 a.m.

Britain vs. Russia, 1:20 p.m.

Hungary vs. United States, 2:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 62kg group B and Women's 58kg group B, 5 a.m.

Women's 58kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 62kg group A (medal), 2 p.m.

___

Tuesday, July 31
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 1:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Men

China vs. Russia, 4 a.m.

Australia vs. Spain, 6:15 a.m.

Lithuania vs. Nigeria, 9:30 a.m.

Britain vs. Brazil, 11:45 a.m.

France vs. Argentina, 3 p.m.

Tunisia vs. United States, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Light Flyweight (49kg) and Men's Light Welterweight (64kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Light Flyweight (49kg) and Men's Light Welterweight (64kg) round of 32, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Single semifinal, final, 8:30 a.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Synchronized 10-Meter Platform final, 10 a.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual Eventing jumping, (medal); Team Eventing jumping, (medal), 5:30 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Foil round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 5:30 a.m.

Men's Individual Foil semifinals, bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Field Hockey
Women
At Olympic Park-Hockey Centre

Netherlands vs. Japan, 3:30 a.m.

South Africa vs. New Zealand, 5:45 a.m.

Belgium vs. China, 8:45 a.m.

Britain vs. South Korea, 11 a.m.

Argentina vs. United States, 2 p.m.

Germany vs. Australia, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's Team final, 11:30 a.m.

Judo
At ExCeL

Men's -81kg and Women's -63kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -81kg and Women's -63kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Fours repechage, Lightweight Fours semifinals, Single Sculls quarterfinals, Double Sculls semifinals, Lightweight Double Sculls repechages; Women's Single Sculls quarterfinals, Double Sculls repechage, Lightweight Double Sculls repechages, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Finn, Laser, RS:X, Star; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's Skeet qualification (Day 2) and final, 4 a.m.

Soccer
Women
At St James' Park, Newcastle

Canada vs. Sweden, 9:30 a.m.

France vs. Colombia, 12:15 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

Japan vs. South Africa, 9:30 a.m.

At Old Trafford, Manchester

United States vs. North Korea, 12:15 p.m.

At Wembley Stadium

Britain vs. Brazil, 2:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

New Zealand vs. Cameroon, 2:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats; Women's 200 Butterfly heats, 5 a.m.

Men's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, Men's 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final; Women's 200 Butterfly semifinals, 200 Freestyle final, 200 Individual Medley final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Singles quarterfinals, 5 a.m.

Women's Singles semifinals, 11 a.m.

Men's Singles quarterfinals, 3 p.m.

Team Handball
Men
At Copper Box

Tunisia vs. Iceland, 4:30 a.m.

South Korea vs. Hungary, 6:15 a.m.

Britain vs. Sweden, 9:30 a.m.

Serbia vs. Croatia, 11:15 a.m.

Denmark vs. Spain, 2:30 p.m.

Argentina vs. France, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles second round; Men's and women's Doubles quarterfinals, 6:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Serbia vs. Tunisia, 4:30 a.m.

Poland vs. Bulgaria, 6:30 a.m.

Italy vs, Argentina, 9:45 a.m.

United States vs. Germany, 11:45 a.m.

Britain vs. Australia, 3 p.m.

Brazil vs. Russia, 5 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Hungary vs. Montenegro, 5 a.m.

Croatia vs. Spain, 6:20 a.m.

Australia vs. Kazakhstan, 9:10 a.m.

Greece vs. Italy, 10:30 a.m.

Serbia vs. Britain, 1:20 p.m.

United States vs. Romania, 2:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 69kg group B and Women's 63kg group B, 5 a.m.

Women's 63kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 69kg group A (medal), 2 p.m.

___

Wednesday, Aug. 1
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 4 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, Noon

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

Canada vs. France, 4 a.m.

China vs. Angola, 6:15 a.m.

Australia vs. Brazil, 9:30 a.m.

Britain vs. Russia, 11:45 a.m.

Croatia vs. Czech Republic, 3 p.m.

United States vs. Turkey, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Kayak semifinal, final, 8:30 a.m.

Cycling (Road)
At Hampton Court Palace

Women's Individual Time Trial, 5 a.m.

Men's Individual Time Trial, 8 a.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's Synchronized 3-Meter Springboard final, 10 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Epee round of 32, round of 16, quarterfinals; Women's Individual Sabre round of 32, round of 16, quarterfinals, 4 a.m.

Men's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches; Women's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 12:30 p.m.

Field Hockey
Men
At Olympic Park-Hockey Centre

Spain vs. Australia, 3:30 a.m.

Belgium vs. Netherlands, 5:45 a.m.

New Zealand vs. India, 8:45 a.m.

South Africa vs. Britain, 11 a.m.

Pakistan vs. Argentina, 2 p.m.

South Korea vs. Germany, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Individual All-Around final, 11:30 a.m.

Judo
At ExCeL

Men's -90kg and Women's -70kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -90kg and Women's -70kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs semifinals, Eights classification and final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls classifications, Quadruple Sculls semifinals; Women's Pairs and Quadruple Sculls classification and final, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Laser, RS:X; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Women's 25-meter Pistol qualification and final, 4 a.m.

Soccer
Men
At St James' Park, Newcastle

Brazil vs. New Zealand, 9:30 a.m.

At Hampden Park, Glasgow, Scotland

Egypt vs. Belarus, 9:30 a.m.

At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

Mexico vs. Switzerland, Noon

Britain vs. Uruguay, 2:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

Japan vs. Honduras, Noon

Senegal vs. United Arab Emirates, 2:45 p.m.

At Wembley Stadium

South Korea vs. Gabon, Noon

At Old Trafford, Manchester

Spain vs. Morocco, Noon

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 200 Backstroke, 200 Individual Medley heats; Women's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats, 5 a.m.

Men's 200 Backstroke semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final; Women's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles quarterfinals, 5 a.m.

Women's Singles bronze and gold medal matches, 9:30 a.m.

Team Handball
Women
At Copper Box

Norway vs. South Korea, 4:30 a.m.

Montenegro vs. Angola, 6:15 a.m.

France vs. Sweden, 9:30 a.m.

Britain vs. Brazil, 11:15 a.m.

Spain vs. Denmark, 2:30 p.m.

Russia vs. Croatia, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles third round; Mixed Doubles first round, 6:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Dominican Republic vs. Japan, 4:30 a.m.

Algeria vs. Russia, 6:30 a.m.

Serbia vs. Turkey, 9:45 a.m.

Britain vs. Italy, 11:45 a.m.

United States vs. China, 3 p.m.

Brazil vs. South Korea, 5 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Hungary vs. China, 9:10 a.m.

Italy vs. Russia, 10:30 a.m.

Spain vs. United States, 1:20 p.m.

Britain vs. Australia, 2:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 77kg group B and Women's 69kg group B, 5 a.m.

Women's 69kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 77kg group A (medal), 2 p.m.

___

Thursday, Aug. 2
Archery
At Lord's Cricket Ground

Women's Individual 1/8 eliminations, 4 a.m.

Women's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 9 a.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's Doubles quarterfinals, 4 a.m.

Women's Singles quarterfinals; Mixed Doubles semifinals, 7:30 a.m.

Men's Singles quarterfinals; Women's Doubles semifinals, Noon

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Men

France vs. Lithuania, 4 a.m.

Australia vs. China, 6:15 a.m.

Argentina vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Brazil vs. Russia, 11:45 a.m.

Spain vs. Britain, 3 p.m.

United States vs. Nigeria, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's Prelims (6 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's Prelims (2 matches), lucky loser round (4 matches), 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Lightweight (60kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Lightweight (60kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 16, 3:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Double semifinal, final; Women's Kayak semifinal, final, 8:30 a.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Team Pursuit qualifying; Men's Team Sprint qualifying, semifinals, finals; Women's Team Sprint qualifying, semifinals, finals, 11 a.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Team Dressage: day 1, 6 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Team Foil round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 4 a.m.

Women's Team Foil bronze and gold medal matches, 1 p.m.

Field Hockey
Women
At Olympic Park-Hockey Centre

South Korea vs. Japan, 3:30 a.m.

Australia vs. United States, 5:45 a.m.

China vs. Netherlands, 8:45 a.m.

South Africa vs. Germany, 11 a.m.

Belgium vs. Britain, 2 p.m.

New Zealand vs. Argentina, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's Individual All-Around final, 11:30 a.m.

Judo
At ExCeL

Men's -100kg and Women's -78kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's -100kg and Women's -78kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Fours semifinals, Lightweight Fours classification and final, Double Sculls classification and final, Lightweight Double Sculls semifinals; Women's Eights final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls semifinals, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, 470, Finn, Star; Women's 470, Elliott 6m, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 25-meter Rapid Fire Pistol qualification (Stage 1) and Men's Double Trap qualification and final, 4 a.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 50 Freestyle, 100 Butterfly heats; Women's 200 Backstroke, 800 Freestyle heats, 5 a.m.

Men's 50 Freestyle semifinals, 100 Butterfly semifinals, 200 Backstroke final, 200 Individual Medley final; Women's 200 Backstroke semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles semifinals, 5 a.m.

Men's Singles bronze and gold medal matches, 9:30 a.m.

Team Handball
Men
At Copper Box

Spain vs. South Korea, 4:30 a.m.

France vs. Tunisia, 6:15 a.m.

Croatia vs. Hungary, 9:30 a.m.

Britain vs. Argentina, 11:15 a.m.

Serbia vs. Denmark, 2:30 p.m.

Sweden vs. Iceland, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles quarterfinals; Men's and women's Doubles semifinals; Mixed Doubles quarterfinals, 6:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Serbia vs. Germany, 4:30 a.m.

Australia vs. Bulgaria, 6:30 a.m.

Russia vs. Tunisia, 9:45 a.m.

Poland vs. Argentina, 11:45 a.m.

Brazil vs. United States, 3 p.m.

Britain vs. Italy, 5 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. Australia, 5 a.m.

Kazakhstan vs. Greece, 6:20 a.m.

Montenegro vs. Serbia, 9:10 a.m.

Romania vs. Hungary, 10:30 a.m.

Britain vs. United States, 1:20 p.m.

Italy vs. Croatia, 2:40 p.m.

___

Friday, Aug. 3
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Individual 1/8 eliminations, 4 a.m.

Men's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 9 a.m.

Athletics
At Olympic Stadium

Men's 400 Hurdles round 1, 3000 Steeplechase round 1, Hammer qualifying, Shot Put qualifying; Women's 100 classification heats, 400 round 1, Triple Jump qualifying, Heptathlon 100 hurdles, high jump, 5 a.m.

Men's 1500 round 1, Long Jump qualifying, Shot Put final; Women's 100 round 1, 10,000 final, Discus qualifying, Heptathlon: shot put, 200, 2 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Women's Singles semifinals; Mixed Doubles bronze medal match, 4 a.m.

Men's Singles semifinals; Mixed Doubles gold medal match, 8:30 a.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Women

Angola vs. Croatia, 4 a.m.

Russia vs. Australia, 6:15 a.m.

Brazil vs. Canada, 9:30 a.m.

Turkey vs. China, 11:45 a.m.

France vs. Britain, 3 p.m.

Czech Republic vs. United States, 5:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Men's round of 16 (1 match) Noon

Women's round of 16 (1 match) Noon

Men's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 3:30 p.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Team Pursuit round 1, finals; Women's Keirin round 1 & repechages, round 2, finals; Women's Team Pursuit qualifying, 11 a.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 3-Meter Springboard Prelims, 9:30 a.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Team Dressage: day 2, 6 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Team Sabre round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 5:30 a.m.

Men's Team Sabre bronze medal match, gold medal match, 1 p.m.

Field Hockey
Men
At Olympic Park-Hockey Centre

Australia vs. Argentina, 3:30 a.m.

Netherlands vs. New Zealand, 5:45 a.m.

Germany vs. India, 8:45 a.m.

Britain vs. Pakistan, 11 a.m.

South Africa vs. Spain, 2 p.m.

Belgium vs. South Korea, 4:15 p.m.

Gymnastics
At Trampoline North Greenwich Arena

Men's Trampoline qualification, final, 9 a.m.

Judo
At ExCeL

Men's +100kg and Women's +78kg elimination rounds, quarterfinals, 4:30 a.m.

Men's +100kg and Women's +78kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 9 a.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs classification and final, Single Sculls and Quadruple Sculls classification and final; Women's Double Sculls classification and final, 4:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, 470, Finn, Laser, Star; Women's 470, Laser Radial, 7 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 25-meter Rapid Fire Pistol qualification (Stage 2) and final; Men's 50-meter Rifle Prone qualification and final, 4 a.m.

Soccer
Women
At Hampden Park, Glasgow, Scotland

Quarterfinal, 7 a.m.

At St James' Park, Newcastle

Quarterfinal, 9:30 a.m.

At Millennium Stadium, Cardiff, Wales

Quarterfinal, Noon

At City of Coventry Stadium

Quarterfinal, 2:30 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 1500 Freestyle, 4X100 Medley Relay heats; Women's 50 Freestyle, 4X100 Medley Relay heats, 5 a.m.

Men's 50 Freestyle final, 100 Butterfly final; Women's 50 Freestyle semifinals, 200 Backstroke final, 800 Freestyle final, 2:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Team first round, 5 a.m.

Women's Team first round, 9:30 a.m.

Men's Team first round, 2 p.m.

Team Handball
Women
At Copper Box

Angola vs. Britain, 4:30 a.m.

South Korea vs. France, 6:15 a.m.

Croatia vs. Montenegro, 9:30 a.m.

Russia vs. Brazil, 11:15 a.m.

Spain vs. Sweden, 2:30 p.m.

Denmark vs. Norway, 4:15 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles semifinals; Mixed Doubles semifinals; Mixed Doubles semifinals, 7 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Brazil vs. China, 4:30 a.m.

Japan vs. Russia, 6:30 a.m.

Turkey vs. South Korea, 9:45 a.m.

Britain vs. Dominican Republic, 11:45 a.m.

United States vs. Serbia, 3 p.m.

Algeria vs. Italy, 5 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. Hungary, 9:10 a.m.

Russia vs. Australia, 10:30 a.m.

Britain vs. Italy, 1:20 p.m.

China vs. United States, 2:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 85kg group B and Women's 75kg group B, 5 a.m.

Women's 75kg group A (medal), 10:30 a.m.

Men's 85kg group A (medal), 2 p.m.

MORE