London Olympics Sport-by-Sport Schedule-EDT

Published July 12, 2012

| Associated Press

All Times EDT
(Subject to change)
ARCHERY
At Lord's Cricket Ground
Friday, July 27

Men's Individual ranking round, 4 a.m.

Women's Individual ranking round, 8 a.m.

Saturday, July 28

Men's Team 1/8 eliminations, 4 a.m.

Men's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 10 a.m.

Sunday, July 29

Women's Team 1/8 eliminations, 4 a.m.

Women's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 10 a.m.

Monday, July 30

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Tuesday, July 31

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Wednesday, Aug. 1

Men's and Women's Individual eliminations, 4 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 10 a.m.

Thursday, Aug. 2

Women's Individual 1/8 eliminations, 4 a.m.

Women's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 9 a.m.

Friday, Aug. 3

Men's Individual 1/8 eliminations, 4 a.m.

Men's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 9 a.m.

___

ATHLETICS
Friday, Aug. 3
At Olympic Stadium

Men's 400 Hurdles round 1, 3000 Steeplechase round 1, Hammer qualifying, Shot Put qualifying; Women's 100 classification heats, 400 round 1, Triple Jump qualifying, Heptathlon: 100 hurdles, high jump, 5 a.m.

Men's 1500 round 1, Long Jump qualifying, Shot Put final; Women's 100 round 1, 10,000 final, Discus qualifying, Heptathlon: shot put, 200, 2 p.m.

Saturday, Aug. 4
At The Mall

Men's 20km Race Walk, Noon

At Olympic Stadium

Men's 100 classification heats, round 1, 400 round 1; Women's 3000 Steeplechase round 1, Pole Vault qualifying, Heptathlon: long jump, javelin, 5 a.m.

Men's 400 Hurdles semifinals, 10,000 final, Long Jump final; Women's 100 semifinals and final, 400 semifinals, Discus: final, Heptathlon: 800 (medal), 1:50 p.m.

Sunday, Aug. 5
At The Mall

Women's Marathon, 6 a.m.

At Olympic Stadium

Men's 100 semifinals and final, 400 semifinals, 1500 semifinals, 3000 Steeplechase final, High Jump qualifying, Hammer final; Women's 400 final, 400 Hurdles round 1, Triple Jump final, 1:50 p.m.

Monday, Aug. 6
At Olympic Stadium

Men's 800 round 1, Discus qualifying; Women's 100 Hurdles round 1, 1500 round 1, Shot Put: qualifying, 5 a.m.

Men's 400 final, 400 Hurdles final; Women's 200 round 1, 400 Hurdles semifinals, 3000 Steeplechase final, Pole Vault final, Shot Put final, 1:50 p.m.

Tuesday, Aug. 7
At Olympic Stadium

Men's 110 Hurdles round 1, 200 round 1, Triple Jump qualifying; Women's 5000 round 1, Javelin qualifying, 5 a.m.

Men's 800 semifinals, 1500 final, High Jump final, Discus final; Women's 100 Hurdles semifinals and final, 200 semifinals, Long Jump qualifying, 1:50 p.m.

Wednesday, Aug. 8
At Olympic Stadium

Men's 5000 round 1, Pole Vault qualifying, Decathlon: 100, long jump, shot put; Women's 800 round 1, Hammer qualifying, 5 a.m.

Men's 110 Hurdles semifinals and final, 200 semifinals, Javelin qualifying, Decathlon: high jump, 400; Women's 200 final, 400 Hurdles final, 1500 semifinals, Long Jump final, 1 p.m.

Thursday, Aug. 9
At Olympic Stadium

Men's 4x400 Relay round 1, Decathlon: 110 hurdles, discus, pole vault; Women's High Jump qualifying, 4 a.m.

Men's 200 final, 800 final, Triple Jump final, Decathlon: javelin, 1500; Women's 800 semifinals, 4x100 Relay round 1, Javelin final, 1:30 p.m.

Friday, Aug. 10
At Olympic Stadium

Men's 4x100 Relay round 1, 4x400 Relay final, Pole Vault final; Women's 1500 final, 5000 final, 4x100 Relay final, 4x400 Relay round 1, Hammer final, 2 p.m.

Saturday, Aug. 11
At The Mall

Men's 50km Race Walk, 4 a.m.

Women's 20km Race Walk, Noon

At Olympic Stadium

Men's 4x100 Relay final, Javelin final; Women's 800 final, 4x400 Relay final, High Jump final, 1:45 p.m.

Sunday, Aug. 12
At The Mall

Men's Marathon, 6 a.m.

___

BADMINTON
At Wembley Arena
Saturday, July 28

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 1:30 p.m.

Sunday, July 29

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 1:30 p.m.

Monday, July 30

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 1:30 p.m.

Tuesday, July 31

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 3:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles prelims, 1:30 p.m.

Wednesday, Aug. 1

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 4 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 7:30 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, Noon

Thursday, Aug. 2

Men's Doubles quarterfinals, 4 a.m.

Women's Singles quarterfinals; Mixed Doubles semifinals, 7:30 a.m.

Men's Singles quarterfinals; Women's Doubles semifinals, Noon

Friday, Aug. 3

Women's Singles semifinals; Mixed Doubles bronze medal match, 4 a.m.

Men's Singles semifinals; Mixed Doubles gold medal match, 8:30 a.m.

___

BASKETBALL
At Olympic Park-Basketball Arena
Saturday, July 28
Women

China vs. Czech Republic, 4 a.m.

Canada vs. Russia, 6:15 a.m.

Turkey vs. Angola, 9:30 a.m.

United States vs. Croatia, 11:45 a.m.

Brazil vs. France, 3 p.m.

Australia vs. Britain, 5:15 p.m.

Sunday, July 29
Men

Nigeria vs. Tunisia, 4 a.m.

Brazil vs. Australia, 6:15 a.m.

United States vs. France, 9:30 a.m.

Spain vs. China, 11:45 a.m.

Russia vs. Britain, 3 p.m.

Argentina vs. Lithuania, 5:15 p.m.

Monday, July 30
Women

Croatia vs. China, 4 a.m.

Czech Republic vs. Turkey, 6:15 a.m.

France vs. Australia, 9:30 a.m.

Russia vs. Brazil, 11:45 a.m.

Britain vs. Canada, 3 p.m.

Angola vs. United States, 5:15 p.m.

Tuesday, July 31
Men

China vs. Russia, 4 a.m.

Australia vs. Spain, 6:15 a.m.

Lithuania vs. Nigeria, 9:30 a.m.

Britain vs. Brazil, 11:45 a.m.

France vs. Argentina, 3 p.m.

Tunisia vs. United States, 5:15 p.m.

Wednesday, Aug. 1
Women

Canada vs. France, 4 a.m.

China vs. Angola, 6:15 a.m.

Australia vs. Brazil, 9:30 a.m.

Britain vs. Russia, 11:45 a.m.

Croatia vs. Czech Republic, 3 p.m.

United States vs. Turkey, 5:15 p.m.

Thursday, Aug. 2
Men

France vs. Lithuania, 4 a.m.

Australia vs. China, 6:15 a.m.

Argentina vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Brazil vs. Russia, 11:45 a.m.

Spain vs. Britain, 3 p.m.

United States vs. Nigeria, 5:15 p.m.

Friday, Aug. 3
Women

Angola vs. Croatia, 4 a.m.

Russia vs. Australia, 6:15 a.m.

Brazil vs. Canada, 9:30 a.m.

Turkey vs. China, 11:45 a.m.

France vs. Britain, 3 p.m.

Czech Republic vs. United States, 5:15 p.m.

Saturday, Aug. 4
Men

Tunisia vs. France, 4 a.m.

Russia vs. Spain, 6:15 a.m.

Lithuania vs. United States, 9:30 a.m.

China vs. Brazil, 11:45 a.m.

Britain vs. Australia, 3 p.m.

Nigeria vs. Argentina, 5:15 p.m.

Sunday, Aug. 5
Women

France vs. Russia, 4 a.m.

Angola vs. Czech Republic, 6:15 a.m.

Canada vs. Australia, 9:30 a.m.

China vs. United States, 11:45 a.m.

Croatia vs. Turkey, 3 p.m.

Britain vs. Brazil, 5:15 p.m.

Monday, Aug. 6
Men

Australia vs. Russia, 4 a.m.

Tunisia vs. Lithuania, 6:15 a.m.

France vs. Nigeria, 9:30 a.m.

Britain vs. China, 11:45 a.m.

Spain vs. Brazil, 3 p.m.

Argentina vs. United States, 5:15 p.m.

Tuesday, Aug. 7
Women

Quarterfinals, 9 a.m.

Quarterfinals, 11:15 a.m.

Quarterfinals, 3 p.m.

Quarterfinals, 5:15 p.m.

At North Greenwich Arena
Wednesday, Aug. 8
Men

Quarterfinals, 9 a.m.

Quarterfinals, 11:15 a.m.

Quarterfinals, 3 p.m.

Quarterfinals, 5:15 p.m.

Thursday, Aug. 9
Women

Semifinal, Noon

Semifinal, 4 p.m.

Friday, Aug. 10
Men

Semifinal, Noon

Semifinal, 4 p.m.

Saturday, Aug. 11
Women

Bronze medal, Noon

Gold medal, 4 p.m.

Sunday, Aug. 12
Men

Bronze medal, 6 a.m.

Gold medal, 10 a.m.

___

BEACH VOLLEYBALL
At Horse Guards Parade
Saturday, July 28

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 3 p.m.

Sunday, July 29

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 3 p.m.

Monday, July 30

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 3 p.m.

Tuesday, July 31

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 3 p.m.

Wednesday, Aug. 1

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (4 matches), 3 p.m.

Thursday, Aug. 2

Men's and women's prelims (4 matches), 4 a.m.

Men's and women's prelims (6 matches), 9:30 a.m.

Men's and women's prelims (2 matches), lucky loser round (4 matches), 3 p.m.

Friday, Aug. 3

Men's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Men's round of 16 (1 match), Noon

Women's round of 16 (1 match), Noon

Men's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Saturday, Aug. 4

Men's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 8 a.m.

Men's round of 16 (1 match), Noon

Women's round of 16 (1 match), Noon

Men's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 4 p.m.

Sunday, Aug. 5

Women's quarterfinals (2 matches), 1 p.m.

Women's quarterfinals (2 matches), 5 p.m.

Monday, Aug. 6

Men's quarterfinals (2 matches), 1 p.m.

Men's quarterfinals (2 matches), 5 p.m.

Tuesday, Aug. 7

Men's semifinal, Noon

Women's semifinal, Noon

Men's semifinal, 4 p.m.

Women's semifinal, 4 p.m.

Wednesday, Aug. 8

Women's bronze and gold medal matches, 2 p.m.

Thursday, Aug. 9

Men's bronze and gold medal matches, 2 p.m.

___

BOXING
At ExCeL
Saturday, July 28

Men's Bantamweight (56kg) and Middleweight (75kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg) and Middleweight (75kg) round of 32, 3:30 p.m.

Sunday, July 29

Men's Lightweight (60kg) and Welterweight (69kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Lightweight (60kg) and Welterweight (69kg) round of 32, 3:30 p.m.

Monday, July 30

Men's Flyweight (52kg) and Light Heavyweight (81kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Flyweight (52kg) and Light Heavyweight (81kg) round of 32, 3:30 p.m.

Tuesday, July 31

Men's Light Flyweight (49kg) and Light Welterweight (64kg) round of 32, 8:30 a.m.

Men's Light Flyweight (49kg) and Light Welterweight (64kg) round of 32, 3:30 p.m.

Wednesday, Aug. 1

Men's Bantamweight (56kg); Heavyweight (91kg) and Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg); Heavyweight (91kg) and Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 3:30 p.m.

Thursday, Aug. 2

Men's Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) round of 16, 3:30 p.m.

Friday, Aug. 3

Men's Flyweight (52kg) and Welterweight (69kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Flyweight (52kg) and Welterweight (69kg) round of 16, 3:30 p.m.

Saturday, Aug. 4

Men's Light Flyweight (49kg); Light Welterweight (64kg) and Light Heavyweight (81kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Light Flyweight (49kg); Light Welterweight and Light Heavyweight (81kg) round of 16, 3:30 p.m.

Sunday, Aug. 5

Women's Flyweight (51kg); Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) round of 16, 8:30 a.m.

Men's Bantamweight (56kg) and Heavyweight (91kg) quarterfinals, 3:30 p.m.

Monday, Aug. 6

Women's Flyweight (51kg); Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) quarterfinals, 8:30 a.m.

Men's Lightweight (60kg); Middleweight (75kg) and Super Heavyweight (+91kg) quarterfinals, 3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 7

Men's Flyweight (52kg) and Welterweight (69kg) quarterfinals, 3:30 p.m.

Wednesday, Aug. 8

Women's Flyweight (51kg)s; Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) semifinals, 8:30 a.m.

Men's Light Flyweight (49kg); Light Welterweight (64kg) and Light Heavyweight (81kg) quarterfinals, 3:30 p.m.

Thursday, Aug. 9

Women's Flyweight (51kg); Lightweight (60kg) and Middleweight (75kg) finals, 11:30 a.m.

Friday, Aug. 10

Men's Light Flyweight (49kg); Bantamweight (56kg); Light Welterweight (64kg); Middleweight (75kg) and Heavyweight (91kg) semifinals, 8:30 a.m.

Men's Flyweight (52kg); Lightweight (60kg); Welterweight (69kg); Light Heavyweight (81kg) and Super Heavyweight (+91kg) semifinals, 3:30 p.m.

Saturday, Aug. 11

Men's Light Flyweight (49kg); Bantamweight (56kg); Light Welterweight (64kg); Middleweight (75kg) and Heavyweight (91kg) finals, 3:30 p.m.

Sunday, Aug. 12

Men's Flyweight (52kg); Lightweight (60kg); Welterweight (69kg); Light Heavyweight (81kg) and Super Heavyweight (+91kg) finals, 8:30 a.m.

___

CANOE (SLALOM)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire
Sunday, July 29

Men's Canoe Single heats; Men's Kayak heats, 8:30 a.m.

Monday, July 30

Men's Canoe Double heats; Women's Kayak heats, 8:30 a.m.

Tuesday, July 31

Men's Canoe Single semifinal and final, 8:30 a.m.

Wednesday, Aug. 1

Men's Kayak semifinal and final, 8:30 a.m.

Thursday, Aug. 2

Men's Canoe Double semifinal and final; Women's Kayak semifinal and final, 8:30 a.m.

CANOE (SPRINT)
At Eton Dorney, Buckinghamshire
Monday, Aug. 6

Men's Canoe Single 1000 heats, semifinals; Men's Kayak Single 1000 heats, semifinals; Men's Kayak Double 1000 heats, semifinal; Women's Kayak Four 500 heats, semifinal, 4:30 a.m.

Tuesday, Aug. 7

Men's Canoe Double 1000 heats, semifinal; Men's Kayak Four 1000 heats, semifinal; Women's Kayak Single 500 heats, semifinals; Women's Kayak Double 500 heats, semifinal, 4:30 a.m.

Wednesday, Aug. 8

Men's Canoe Single 1000 final; Men's Kayak Single 1000 final; Men's Kayak Double 1000 final; Women's Kayak Four 500 final, 4:30 a.m.

Thursday, Aug. 9

Men's Canoe Double 1000 final; Men's Kayak Four 1000 final; Women's Kayak Single 500 final; Women's Kayak Double 500 final, 4:30 a.m.

Friday, Aug. 10

Men's Canoe Single 200 heats, semifinals; Men's Kayak Single 200 heats, semifinals; Men's Kayak Double 200 heats, semifinal; Women's Kayak Single 200 heats, semifinals, 4:30 a.m.

Saturday, Aug. 11

Men's Canoe Single 200 final; Men's Kayak Single 200 final; Men's Kayak Double 200 final; Women's Kayak Single 200 final, 4:30 a.m.

___

CYCLING (BMX)
At BMX Olympic Park
Wednesday, Aug. 8

Men's and Women's seeding phase runs, 10 a.m.

Thursday, Aug. 9

Men's quarterfinals, 10 a.m.

Friday, Aug. 10

Men's and Women's semifinals and final, 10 a.m.

CYCLING (MOUNTAIN BIKE)
At Hadleigh Farm, Essex

URL

http://www.foxnews.com/sports/2012/07/12/london-olympics-sport-by-sport-schedule-edt/