Sign in to comment!

Menu
Home

Olympics

London Olympics Daily Schedule-Local

All Times Local
(Subject to change)
Wednesday, July 25
Soccer
Women
At Millennium Stadium, Cardiff

Britain vs. New Zealand, 4 p.m.

Cameroon vs. Brazil, 6:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

Japan vs. Canada, 5 p.m.

Sweden vs. South Africa, 7:45 p.m.

At Hampden Park, Glacgow

United States vs. France, 5 p.m.

Colombia vs. North Korea, 7:45 p.m.

___

Thursday, July 26
Soccer
Men
At Hampden Park, Glacgow

Honduras vs. Morocco, Noon

Spain vs. Japan, 2:45 p.m.

At St James' Park, Newcastle

Mexico vs. South Korea, 2:30 p.m.

Gabon vs. Switzerland, 5:15 p.m.

At Old Trafford, Manchester

United Arab Emirates vs. Uruguay, 5 p.m.

Britain vs. Senegal, 8 p.m.

At City of Coventry Stadium

Belarus vs. New Zealand, 7:45 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

Brazil vs. Egypt, 7:45 p.m.

___

Friday, July 27
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Individual ranking round, 9 a.m.

Women's Individual ranking round, 1 p.m.

___

Saturday, July 28
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Team 1/8 eliminations, 9 a.m.

Men's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 3 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 8:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 12:30 p.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 6:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

China vs. Czech Republic, 9 a.m.

Canada vs. Russia, 11:15 a.m.

Turkey vs. Angola, 2:30 p.m.

United States vs. Croatia, 4:45 p.m.

Brazil vs. France, 8 p.m.

Australia vs. Britain, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Bantamweight (56kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 32, 1:30 p.m.

Men's Bantamweight (56kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 32, 8:30 p.m.

Cycling (Road)
At The Mall

Men's Road Race, 10 a.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: dressage, day 1, 10 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Individual Foil round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 10:30 a.m.

Women's Individual Foil semifinals, bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's qualification, 11 a.m.

Men's qualification, 3:30 p.m.

Men's qualification, 8 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -60kg and Women's -48kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -60kg and Women's -48kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs, Lightweight Fours, Eights, Single Sculls, Double Sculls, Quadruple Sculls heats; Women's Pairs, Single Sculls, Quadruple Sculls heats, 9:30 a.m.

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 10-Meter Air Pistol qualification and final; Women's 10-Meter Air Rifle qualification and final, 8:15 a.m.

Soccer
Women
At City of Coventry Stadium

Japan vs. Sweden, Noon

Canada vs. South Africa, 2:45 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

New Zealand vs. Brazil, 2:30 p.m.

Britain vs. Cameroon, 5:15 p.m.

At Hampden Park, Glacgow

United States vs. Colombia, 5 p.m.

France vs. North Korea, 7:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Breaststroke, 400 Freestyle, 400 Individual Medley heats; Women's 100 Butterfly, 400 Individual Medley, 4X100 Freestyle Relay heats, 10 a.m.

Men's 100 Breaststroke semifinals, 400 Freestyle final, 400 Individual Medley; Women's 100 Butterfly semifinals, 400 Individual Medley final, 4X100 Freestyle Relay final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles Prelims; Women's Singles Prelims, first round, 9 a.m.

Men's Singles and Women's Singles first round, 2:30 p.m.

Men's Singles and Women's Singles first round, 7 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles first round; Men's and women's Doubles first round, 11:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Algeria vs. Japan, 9:30 a.m.

China vs. Serbia, 11:30 a.m.

Britain vs. Russia, 2:45 p.m.

Italy vs. Dominican Republic, 4:45 p.m.

United States vs. South Korea, 8 p.m.

Brazil vs. Turkey, 10 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Women's 48kg group A (medal), 3:30 p.m.

___

Sunday, July 29
Archery
At Lord's Cricket Ground

Women's Team 1/8 eliminations, 9 a.m.

Women's Team quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 3 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 8:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 12:30 p.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 6:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Men

Nigeria vs. Tunisia, 9 a.m.

Brazil vs. Australia, 11:15 a.m.

United States vs. France, 2:30 p.m.

Spain vs. China, 4:45 p.m.

Russia vs. Britain, 8 p.m.

Argentina vs. Lithuania, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Lightweight (60kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 32, 1:30 p.m.

Men's Lightweight (60kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 32, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Single heats; Men's Kayak heats, 1:30 p.m.

Cycling (Road)
At The Mall

Women's Road Race, Noon

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Synchronized 3-Meter Springboard final, 3 p.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: dressage, day 2, 10 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Sabre round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 10:30 a.m.

Men's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

New Zealand vs. Australia, 8:30 a.m.

Netherlands vs. Belgium, 10:45 a.m.

China vs. South Korea, 1:45 p.m.

Argentina vs. South Africa, 4 p.m.

Britain vs. Japan, 7 p.m.

Germany vs. United States, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's qualification, 9:30 a.m.

Women's qualification, 2:45 p.m.

Women's qualification, 8 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -66kg and Women's -52kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -66kg and Women's -52kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Lightweight Fours repechage, Single Sculls repechages, Double Sculls repechage, Lightweight Double Sculls heats; Women's Eights heats, Single Sculls repechages, Lightweight Double Sculls heats, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's Finn, Star; Women's Elliott 6m, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Women's 10-Meter Air Pistol qualification; Women's Skeet qualification and final, 9 a.m.

Soccer
Men
At Old Trafford, Manchester

Egypt vs. New Zealand, Noon

Brazil vs. Belarus, 3 p.m.

At City of Coventry Stadium

Mexico vs. Gabon, 2:30 p.m.

South Korea vs. Switzerland, 5:15 p.m.

At St James' Park, Newcastle

Japan vs. Morocco, 5 p.m.

Spain vs. Honduras, 7:45 p.m.

At Wembley Stadium

Senegal vs. Uruguay, 5 p.m.

Britain vs. United Arab Emirates, 7:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Backstroke, 200 Freestyle, 4X100 Freestyle Relay heats; Women's 100 Backstroke, 100 Breaststroke, 400 Freestyle heats, 10 a.m.

Men's 100 Backstroke semifinals, 200 Freestyle semifinals, 100 Breaststroke final, 4X100 Freestyle Relay final; Women's 100 Backstroke semifinals, 100 Breaststroke semifinals, 100 Butterfly final, 400 Freestyle final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles and Women's Singles second round, 9 a.m.

Men's Singles second round, 1:30 p.m.

Women's Singles third round, 6 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles first round; Men's and women's Doubles first round, 11:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Britain vs. Bulgaria, 9:30 a.m.

Russia vs. Germany, 11:30 a.m.

Australia vs. Argentina, 2:45 p.m.

United States vs. Serbia, 4:45 p.m.

Italy vs. Poland, 8 p.m.

Brazil vs. Tunisia, 10 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Greece vs. Croatia, 10 a.m.

Kazakhstan vs. Spain, 11:20 a.m.

Italy vs. Australia, 2:10 p.m.

Hungary vs. Serbia, 3:30 p.m.

Romania vs. Britain, 6:20 p.m.

Montenegro vs. United States, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 56kg group B and Women's 53kg group B, 10 a.m.

Women's 53kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men's 56kg group A (medal), 7 p.m.

___

Monday, July 30
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 9 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 3 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 8:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 12:30 p.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 6:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

Croatia vs. China, 9 a.m.

Czech Republic vs. Turkey, 11:15 a.m.

France vs. Australia, 2:30 p.m.

Russia vs. Brazil, 4:45 p.m.

Britain vs. Canada, 8 p.m.

Angola vs. United States, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 32, 1:30 p.m.

Men's Flyweight (52kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 32, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Double heats; Women's Kayak heats, 1:30 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's Synchronized 10-Meter Platform final, 3 p.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual & Team Eventing: cross-country, 12:30 p.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Individual Epee round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 10:30 a.m.

Women's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

South Korea vs. New Zealand, 8:30 a.m.

Australia vs. South Africa, 10:45 a.m.

Spain vs. Pakistan, 1:45 p.m.

Netherlands vs. India, 4 p.m.

Britain vs. Argentina, 7 p.m.

Germany vs. Belgium, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Team final, 4:30 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -73kg and Women's -57kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -73kg and Women's -57kg repechages, semifinal contests, bronze medal contests, gold medal contest, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs repechage, Fours heats, Eights repechage, Quadruple Sculls repechage; Women's Pairs repechage, Double Sculls heats, Quadruple Sculls repechage, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Finn, Laser, RS:X, Star; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 50-meter Pistol qualification and Men's Trap qualification (Day 1), 9 a.m.

Men's 50-meter Pistol final, 12:30 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 200 Butterfly heats; Women's 200 Freestyle, 200 Individual Medley heats, 10 a.m.

Men's 200 Butterfly semifinals, 100 Backstroke final, 200 Freestyle final; Women's 200 Freestyle semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Backstroke final, 100 Breaststroke final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles third round, 10 a.m.

Women's Singles fourth round, 3:30 p.m.

Men's Singles fourth round, 7 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles second round; Men's and women's Doubles second round, 11:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

China vs. Turkey, 9:30 a.m.

Serbia vs. South Korea, 11:30 a.m.

Dominican Republic vs. Russia, 2:45 p.m.

United States vs. Brazil, 4:45 p.m.

Italy vs. Japan, 8 p.m.

Britain vs. Algeria, 10 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. China, 2:10 p.m.

Italy vs. Australia, 3:30 p.m.

Britain vs. Russia, 6:20 p.m.

Hungary vs. United States, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 62kg group B and Women's 58kg group B, 10 a.m.

Women's 58kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men's 62kg group A (medal), 7 p.m.

___

Tuesday, July 31
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 9 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 3 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 8:30 a.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 12:30 p.m.

Men's and Women's Singles, Doubles and Mixed Doubles Prelims, 6:30 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Men

China vs. Russia, 9 a.m.

Australia vs. Spain, 11:15 a.m.

Lithuania vs. Nigeria, 2:30 p.m.

Britain vs. Brazil, 4:45 p.m.

France vs. Argentina, 8 p.m.

Tunisia vs. United States, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Light Flyweight (49kg) and Men's Light Welterweight (64kg) round of 32, 1:30 p.m.

Men's Light Flyweight (49kg) and Men's Light Welterweight (64kg) round of 32, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Single semifinal, final, 1:30 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Synchronized 10-Meter Platform final, 3 p.m.

Equestrian (Eventing)
At Greenwich Park

Individual Eventing jumping, (medal); Team Eventing jumping, (medal), 10:30 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Foil round of 64, round of 32, round of 16, quarterfinals, 10:30 a.m.

Men's Individual Foil semifinals, bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Netherlands vs. Japan, 8:30 a.m.

South Africa vs. New Zealand, 10:45 a.m.

Belgium vs. China, 1:45 p.m.

Britain vs. South Korea, 4 p.m.

Argentina vs. United States, 7 p.m.

Germany vs. Australia, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's Team final, 4:30 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -81kg and Women's -63kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -81kg and Women's -63kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Fours repechage, Lightweight Fours semifinals, Single Sculls quarterfinals, Double Sculls semifinals, Lightweight Double Sculls repechages; Women's Single Sculls quarterfinals, Double Sculls repechage, Lightweight Double Sculls repechages, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Finn, Laser, RS:X, Star; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's Skeet qualification (Day 2) and final, 9 a.m.

Soccer
Women
At St James' Park, Newcastle

Canada vs. Sweden, 2:30 p.m.

France vs. Colombia, 5:15 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

Japan vs. South Africa, 2:30 p.m.

At Old Trafford, Manchester

United States vs. North Korea, 5:15 p.m.

At Wembley Stadium

Britain vs. Brazil, 7:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

New Zealand vs. Cameroon, 7:45 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats; Women's 200 Butterfly heats, 10 a.m.

Men's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, Men's 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final; Women's 200 Butterfly semifinals, 200 Freestyle final, 200 Individual Medley final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Singles quarterfinals, 10 a.m.

Women's Singles semifinals, 4 p.m.

Men's Singles quarterfinals, 8 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles second round; Men's and women's Doubles quarterfinals, 11:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Serbia vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Poland vs. Bulgaria, 11:30 a.m.

Italy vs, Argentina, 2:45 p.m.

United States vs. Germany, 4:45 p.m.

Britain vs. Australia, 8 p.m.

Brazil vs. Russia, 10 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Hungary vs. Montenegro, 10 a.m.

Croatia vs. Spain, 11:20 a.m.

Australia vs. Kazakhstan, 2:10 p.m.

Greece vs. Italy, 3:30 p.m.

Serbia vs. Britain, 6:20 p.m.

United States vs. Romania, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 69kg group B and Women's 63kg group B, 10 a.m.

Women's 63kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men's 69kg group A (medal), 7 p.m.

___

Wednesday, Aug. 1
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's and Women's Individual eliminations, 9 a.m.

Men's and Women's Individual eliminations, 3 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 9 a.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 12:30 p.m.

Men's and Women's Singles round of 16; Mixed Doubles quarterfinals, 5 p.m.

Basketball
At Olympic Park-Basketball Arena
Women

Canada vs. France, 9 a.m.

China vs. Angola, 11:15 a.m.

Australia vs. Brazil, 2:30 p.m.

Britain vs. Russia, 4:45 p.m.

Croatia vs. Czech Republic, 8 p.m.

United States vs. Turkey, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 1:30 p.m.

Men's Bantamweight (56kg); Men's Heavyweight (91kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) round of 16, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Kayak semifinal, final, 1:30 p.m.

Cycling (Road)
At Hampton Court Palace

Women's Individual Time Trial, 10 a.m.

Men's Individual Time Trial, 1 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's Synchronized 3-Meter Springboard final, 3 p.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Individual Epee round of 32, round of 16, quarterfinals; Women's Individual Sabre round of 32, round of 16, quarterfinals, 9 a.m.

Men's Individual Epee semifinals, bronze and gold medal matches; Women's Individual Sabre semifinals, bronze and gold medal matches, 5:30 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Spain vs. Australia, 8:30 a.m.

Belgium vs. Netherlands, 10:45 a.m.

New Zealand vs. India, 1:45 p.m.

South Africa vs. Britain, 4 p.m.

Pakistan vs. Argentina, 7 p.m.

South Korea vs. Germany, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Individual All-Around final, 4:30 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -90kg and Women's -70kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -90kg and Women's -70kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs semifinals, Eights classification and final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls classifications, Quadruple Sculls semifinals; Women's Pairs and Quadruple Sculls classification and final, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Laser, RS:X; Women's Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Women's 25-meter Pistol qualification and final, 9 a.m.

Soccer
Men
At St James' Park, Newcastle

Brazil vs. New Zealand, 2:30 p.m.

At Hampden Park, Glacgow

Egypt vs. Belarus, 2:30 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

Mexico vs. Switzerland, 5 p.m.

Britain vs. Uruguay, 7:45 p.m.

At City of Coventry Stadium

Japan vs. Honduras, 5 p.m.

Senegal vs. United Arab Emirates, 7:45 p.m.

At Wembley Stadium

South Korea vs. Gabon, 5 p.m.

At Old Trafford, Manchester

Spain vs. Morocco, 5 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 200 Backstroke, 200 Individual Medley heats; Women's 100 Freestyle, 200 Breaststroke, 4x200 Freestyle Relay heats, 10 a.m.

Men's 200 Backstroke semifinals, 200 Individual Medley semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final; Women's 100 Freestyle semifinals, 200 Breaststroke semifinals, 200 Butterfly final, 4x200 Freestyle Relay final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles quarterfinals, 10 a.m.

Women's Singles bronze and gold medal matches, 2:30 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles third round; Mixed Doubles first round, 11:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Dominican Republic vs. Japan, 9:30 a.m.

Algeria vs. Russia, 11:30 a.m.

Serbia vs. Turkey, 2:45 p.m.

Britain vs. Italy, 4:45 p.m.

United States vs. China, 8 p.m.

Brazil vs. South Korea, 10 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Hungary vs. China, 2:10 p.m.

Italy vs. Russia, 3:30 p.m.

Spain vs. United States, 6:20 p.m.

Britain vs. Australia, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 77kg group B and Women's 69kg group B, 10 a.m.

Women's 69kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men's 77kg group A (medal), 7 p.m.

___

Thursday, Aug. 2
Archery
At Lord's Cricket Ground

Women's Individual 1/8 eliminations, 9 a.m.

Women's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 2 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Men's Doubles quarterfinals, 9 a.m.

Women's Singles quarterfinals; Mixed Doubles semifinals, 12:30 p.m.

Men's Singles quarterfinals; Women's Doubles semifinals, 5 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Men

France vs. Lithuania, 9 a.m.

Australia vs. China, 11:15 a.m.

Argentina vs. Tunisia, 2:30 p.m.

Brazil vs. Russia, 4:45 p.m.

Spain vs. Britain, 8 p.m.

United States vs. Nigeria, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's and women's Prelims (4 matches), 9 a.m.

Men's and women's Prelims (6 matches), 2:30 p.m.

Men's and women's Prelims (2 matches), lucky loser round (4 matches), 8 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Lightweight (60kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 16, 1:30 p.m.

Men's Lightweight (60kg) and Men's Middleweight (75kg) round of 16, 8:30 p.m.

Canoe (Slalom)
At Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire

Men's Canoe Double semifinal, final; Women's Kayak semifinal, final, 1:30 p.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Team Pursuit qualifying; Men's Team Sprint qualifying, semifinals, finals; Women's Team Sprint qualifying, semifinals, finals, 4 p.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Team Dressage: day 1, 11 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Team Foil round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 9 a.m.

Women's Team Foil bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

South Korea vs. Japan, 8:30 a.m.

Australia vs. United States, 10:45 a.m.

China vs. Netherlands, 1:45 p.m.

South Africa vs. Germany, 4 p.m.

Belgium vs. Britain, 7 p.m.

New Zealand vs. Argentina, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Women's Individual All-Around final, 4:30 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's -100kg and Women's -78kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's -100kg and Women's -78kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Fours semifinals, Lightweight Fours classification and final, Double Sculls classification and final, Lightweight Double Sculls semifinals; Women's Eights final, Single Sculls classifications and semifinals, Lightweight Double Sculls semifinals, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, 470, Finn, Star; Women's 470, Elliott 6m, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 25-meter Rapid Fire Pistol qualification (Stage 1) and Men's Double Trap qualification and final, 9 a.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 50 Freestyle, 100 Butterfly heats; Women's 200 Backstroke, 800 Freestyle heats, 10 a.m.

Men's 50 Freestyle semifinals, 100 Butterfly semifinals, 200 Backstroke final, 200 Individual Medley final; Women's 200 Backstroke semifinals, 100 Freestyle final, 200 Breaststroke final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Singles semifinals, 10 a.m.

Men's Singles bronze and gold medal matches, 2:30 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles quarterfinals; Men's and women's Doubles semifinals; Mixed Doubles quarterfinals, 11:30 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Serbia vs. Germany, 9:30 a.m.

Australia vs. Bulgaria, 11:30 a.m.

Russia vs. Tunisia, 2:45 p.m.

Poland vs. Argentina, 4:45 p.m.

Brazil vs. United States, 8 p.m.

Britain vs. Italy, 10 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. Australia, 10 a.m.

Kazakhstan vs. Greece, 11:20 a.m.

Montenegro vs. Serbia, 2:10 p.m.

Romania vs. Hungary, 3:30 p.m.

Britain vs. United States, 6:20 p.m.

Italy vs. Croatia, 7:40 p.m.

___

Friday, Aug. 3
Archery
At Lord's Cricket Ground

Men's Individual 1/8 eliminations, 9 a.m.

Men's Individual quarterfinals, semifinals, bronze and gold medal matches, 2 p.m.

Athletics
At Olympic Stadium

Men's 400 Hurdles round 1, 3000 Steeplechase round 1, Hammer qualifying, Shot Put qualifying; Women's 100 classification heats, 400 round 1, Triple Jump qualifying, Heptathlon 100 hurdles, high jump, 10 a.m.

Men's 1500 round 1, Long Jump qualifying, Shot Put final; Women's 100 round 1, 10,000 final, Discus qualifying, Heptathlon: shot put, 200, 7 p.m.

Badminton
At Wembley Arena

Women's Singles semifinals; Mixed Doubles bronze medal match, 9 a.m.

Men's Singles semifinals; Mixed Doubles gold medal match, 1:30 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Women

Angola vs. Croatia, 9 a.m.

Russia vs. Australia, 11:15 a.m.

Brazil vs. Canada, 2:30 p.m.

Turkey vs. China, 4:45 p.m.

France vs. Britain, 8 p.m.

Czech Republic vs. United States, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's round of 16 (1 match), 9 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 9 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 1 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 1 p.m.

Men's round of 16 (1 match) 5 p.m.

Women's round of 16 (1 match) 5 p.m.

Men's round of 16 (1 match), 9 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 9 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 1:30 p.m.

Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) round of 16, 8:30 p.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Team Pursuit round 1, finals; Women's Keirin round 1 & repechages, round 2, finals; Women's Team Pursuit qualifying 4 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 3-Meter Springboard Prelims, 2:30 p.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Team Dressage: day 2, 11 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Team Sabre round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 10:30 a.m.

Men's Team Sabre bronze medal match, gold medal match, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Australia vs. Argentina, 8:30 a.m.

Netherlands vs. New Zealand, 10:45 a.m.

Germany vs. India, 1:45 p.m.

Britain vs. Pakistan, 4 p.m.

South Africa vs. Spain, 7 p.m.

Belgium vs. South Korea, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Trampoline North Greenwich Arena

Men's Trampoline qualification, final, 2 p.m.

Judo
At ExCeL

Men's +100kg and Women's +78kg elimination rounds, quarterfinals, 9:30 a.m.

Men's +100kg and Women's +78kg repechages, semifinal contests, bronze and gold medal contests, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Pairs classification and final, Single Sculls and Quadruple Sculls classification and final; Women's Double Sculls classification and final, Single Sculls classifications, final, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, 470, Finn, Laser, Star; Women's 470, Laser Radial, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 25-meter Rapid Fire Pistol qualification (Stage 2) and final; Men's 50-meter Rifle Prone qualification and final, 9 a.m.

Soccer
Women
At Hampden Park, Glacgow

Quarterfinal, Noon

At St James' Park, Newcastle

Quarterfinal, 2:30 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

Quarterfinal, 5 p.m.

At City of Coventry Stadium

Quarterfinal, 7:30 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 1500 Freestyle, 4X100 Medley Relay heats; Women's 50 Freestyle, 4X100 Medley Relay heats, 10 a.m.

Men's 50 Freestyle final, 100 Butterfly final; Women's 50 Freestyle semifinals, 200 Backstroke final, 800 Freestyle final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Team first round, 10 a.m.

Women's Team first round, 2:30 p.m.

Men's Team first round, 7 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's and women's Singles semifinals; Mixed Doubles semifinals; Mixed Doubles semifinals, Noon

Volleyball
Women
At Earls Court

Brazil vs. China, 9:30 a.m.

Japan vs. Russia, 11:30 a.m.

Turkey vs. South Korea, 2:45 p.m.

Britain vs. Dominican Republic, 4:45 p.m.

United States vs. Serbia, 8 p.m.

Algeria vs. Italy, 10 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Spain vs. Hungary, 2:10 p.m.

Russia vs. Australia, 3:30 p.m.

Britain vs. Italy, 6:20 p.m.

China vs. United States, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 85kg group B and Women's 75kg group B, 10 a.m.

Women's 75kg group A (medal), 3:30 p.m.

Men's 85kg group A (medal), 7 p.m.

MORE

See the latest updates on the hottest midterm races from Fox News

Full Elections Coverage →

Keep up with all the 2014 races in

Coverage →