Sign in to comment!

Menu
Home

Olympics

BC-OLY--Olympic Daily Schedule-Local,1st Add, OLY

___

Saturday, Aug. 4
Athletics
At The Mall

Men's 20km Race Walk, 5 p.m.

At Olympic Stadium

Men's 100 classification heats, round 1, 400 round 1; Women's 3000 Steeplechase round 1, Pole Vault qualifying, Heptathlon: long jump, javelin, 10 a.m.

Men's 400 Hurdles semifinals, 10,000 final, Long Jump final; Women's 100 semifinals and final, 400 semifinals, Discus final, Heptathlon: 800 (medal), 6:50 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Men

Tunisia vs. France, 9 a.m.

Russia vs. Spain, 11:15 a.m.

Lithuania vs. United States, 2:30 p.m.

China vs. Brazil, 4:45 p.m.

Britain vs. Australia, 8 p.m.

Nigeria vs. Argentina, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's round of 16 (1 match), 9 a.m.

Women's round of 16 (1 match), 9 a.m.

Men's round of 16 (1 match), 1 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 1 p.m.

Men's round of 16 (1 match) 5 p.m.

Women's round of 16 (1 match) 5 p.m.

Men's round of 16 (1 match), 9 p.m.

Women's round of 16 (1 match), 9 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Light Welterweight (64kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 16, 1:30 p.m.

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Light Welterweight (64kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) round of 16, 8:30 p.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Omnium flying lap; Men's Sprint qualifying, 1/16 finals, 11:30 a.m.

Men's Omnium 30km points race, elimination race; Men's Sprint 1/16 finals repechages, 1/8 finals & repechages, race for 9th-12th places; Women's Team Pursuit round 1, finals, 4 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 3-Meter Springboard semifinal, 2:30 p.m.

Equestrian (Jumping)
At Greenwich Park

Individual Jumping First qualifier; Team Jumping qualifier for round 1, 10:30 a.m.

Fencing
At ExCeL

Women's Team Epee round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 9 a.m.

Women's Team Epee bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Australia vs. South Africa, 8:30 a.m.

Netherlands vs. South Korea, 10:45 a.m.

Japan vs. Belgium, 1:45 p.m.

China vs. Britain, 4 p.m.

United States vs. New Zealand, 7 p.m.

Germany vs. Argentina, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Trampoline North Greenwich Arena

Women's Trampoline qualification, final, 2 p.m.

Rowing
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Fours classification and final; Lightweight Double Sculls classifications and final; Women's Lightweight Double Sculls classifications and final, 9:30 a.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Women's 470, Elliott 6m, Laser Radial, RS:X, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Women's 50-meter Rifle 3 Positions qualification; Women's Trap qualification, 9 a.m.

Women's 50-meter Rifle 3 Positions final, 12:45 p.m.

Women's Trap final, 3 p.m.

Soccer
Men
At Old Trafford, Manchester

Quarterfinal, Noon

At Wembley Stadium

Quarterfinal, 2:30 p.m.

At St James' Park, Newcastle

Quarterfinal, 5 p.m.

At Millennium Stadium, Cardiff

Quarterfinal, 7:30 p.m.

Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 1500 Freestyle final, 4X100 Medley Relay final; Women's 50 Freestyle final, 4X100 Medley Relay final, 7:30 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Team first round, 10 a.m.

Women's Team quarterfinals, 2:30 p.m.

Women's Team quarterfinals, 7 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's Doubles bronze medal match, Women's Singles bronze medal match, Mixed Doubles bronze medal match, Men's Doubles gold medal match, Women's Singles gold medal match, Noon

Triathlon
At Hyde Park

Women's race, 9 a.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Germany vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Britain vs. Poland, 11:30 a.m.

Australia vs. Italy, 2:45 p.m.

Russia vs. United States, 4:45 p.m.

Argentina vs. Bulgaria, 8 p.m.

Brazil vs. Serbia, 10 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Montenegro vs. Romania, 10 a.m.

Croatia vs. Australia, 11:20 a.m.

Greece vs. Spain, 2:10 p.m.

Italy vs. Kazakhstan, 3:30 p.m.

Hungary vs. Britain, 6:20 p.m.

Serbia vs. United States, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 94kg group B, 3:30 p.m.

Men's 94kg group A (medal), 7 p.m.

___

Sunday, Aug. 5
Athletics
At The Mall

Women's Marathon, 11 a.m.

At Olympic Stadium

Men's 100 semifinals and final, 400 semifinals, 1500 semifinals, 3000 Steeplechase final, High Jump qualifying, Hammer final; Women's 400 final, 400 Hurdles round 1, Triple Jump final, 6:50 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Women

France vs. Russia, 9 a.m.

Angola vs. Czech Republic, 11:15 a.m.

Canada vs. Australia, 2:30 p.m.

China vs. United States, 4:45 p.m.

Croatia vs. Turkey, 8 p.m.

Britain vs. Brazil, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Women's quarterfinals (2 matches), 6 p.m.

Women's quarterfinals (2 matches), 10 p.m.

Boxing
At ExCeL

Women's Flyweight (51kg); Women's Lightweight (60kg) and Women's Middleweight (75kg) round of 16, 1:30 p.m.

Men's Bantamweight (56kg) and Men's Heavyweight (91kg) quarterfinals, 8:30 p.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Omnium: 4km individual pursuit; Women's Sprint qualifying, 10 a.m.

Men's Omnium: 15km scratch race, 1km time trial-(medal); Men's Sprint quarterfinals, race for 5th-8th places; Women's Sprint 1/16 finals & repechages, 1/8 finals & repechages, race for 9th-12th places, 4 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 3-Meter Springboard final, 7 p.m.

Equestrian (Jumping)
At Greenwich Park

Team Jumping: round 1, 11 a.m.

Fencing
At ExCeL

Men's Team Foil round of 16, quarterfinals, classifications (5th-8th places), semifinals, 9 a.m.

Men's Team Foil bronze and gold medal matches, 6 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

New Zealand vs. Belgium, 8:30 a.m.

Pakistan vs. South Africa, 10:45 a.m.

India vs. South Korea, 1:45 p.m.

Netherlands vs. Germany, 4 p.m.

Britain vs. Australia, 7 p.m.

Argentina vs. Spain, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Floor Exercise final; Men's Pommel Horse final; Women's Vault final, 2 p.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, Finn (medal race), RS:X, Star (medal race); Women's RS:X, Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 50-meter Pistol qualification and Men's Trap qualification (Day 1), 9 a.m.

Men's 50-meter Pistol final, 12:30 p.m.

Synchronized Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Duets technical routine, 3 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Men's Team quarterfinals, 10 a.m.

Men's Team quarterfinals, 2:30 p.m.

Women's Team semifinal, 7 p.m.

Tennis
At Wimbledon

Men's Singles bronze medal match, Women's Doubles bronze medal match, Men's Singles gold medal match, Women's Doubles gold medal match, Mixed Doubles gold medal match, Noon

Volleyball
Women
At Earls Court

Algeria vs. Dominican Republic, 9:30 a.m.

China vs. South Korea, 11:30 a.m.

Britain vs. Japan, 2:45 p.m.

Italy vs. Russia, 4:45 p.m.

United States vs. Turkey, 8 p.m.

Brazil vs. Serbia, 10 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Quarterfinal, 2:50 p.m.

Quarterfinal, 4:10 p.m.

Quarterfinal, 7 p.m.

Quarterfinal, 9:20 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Women's +75kg group A (medal), 3:30 p.m.

Wrestling (Greco-Roman)
At ExCeL

Men's 55kg and 74kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Men's 55kg and 74kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Monday, Aug. 6
Athletics
At Olympic Stadium

Men's 800 round 1, Discus qualifying; Women's 100 Hurdles round 1, 1500 round 1, Shot Put qualifying, 10 a.m.

Men's 400 final, 400 Hurdles final; Women's 200 round 1, 400 Hurdles semifinals, 3000 Steeplechase final, Pole Vault final, Shot Put final, 6:50 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Men

Australia vs. Russia, 9 a.m.

Tunisia vs. Lithuania, 11:15 a.m.

France vs. Nigeria, 2:30 p.m.

Britain vs. China, 4:45 p.m.

Spain vs. Brazil, 8 p.m.

Argentina vs. United States, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's quarterfinals (2 matches), 6 p.m.

Men's quarterfinals (2 matches), 10 p.m.

Boxing
At ExCeL

Women's Flyweight (51kg); Women's Lightweight (60kg) and Women's Middleweight (75kg) quarterfinals, 1:30 p.m.

Men's Lightweight (60kg); Men's Middleweight (75kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) quarterfinals, 8:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Single 1000 heats, semifinals; Men's Kayak Single 1000 heats, semifinals; Men's Kayak Double 1000 heats, semifinal; Women's Kayak Four 500 heats, semifinal, 9:30 a.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Sprint semifinals, finals; Women's Omnium: flying lap, 20km points race, elimination race; Women's Sprint quarterfinals, race for 5th-8th places, 4 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 3-Meter Springboard Prelims, 7 p.m.

Equestrian (Jumping)
At Greenwich Park

Team Jumping: round 2, (medal), 2 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

New Zealand vs. Germany, 8:30 a.m.

United States vs. South Africa, 10:45 a.m.

Japan vs. China, 1:45 p.m.

South Korea vs. Belgium, 4 p.m.

Britain vs. Netherlands, 7 p.m.

Argentina vs. Australia, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Rings final; Men's Vault final; Women's Uneven Bars final, 2 p.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er, 470, Laser (medal race); Women's 470, Laser Radial (medal race), Noon

Shooting
At The Royal Artillery Barracks

Men's 50-meter Rifle 3 Positions qualification and final; Men's Trap qualification (Day 2) and final, 9 a.m.

Soccer
Women
At Wembley Stadium

Semifinal, 5 p.m.

At Old Trafford, Manchester

Semifinal, 7:45 p.m.

Synchronized Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Duets free routine, 3 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Team semifinal, 10 a.m.

Men's Team semifinal, 2:30 p.m.

Men's Team semifinal, 7 p.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Australia vs. Poland, 9:30 a.m.

Russia vs. Serbia, 11:30 a.m.

Italy vs. Bulgaria, 2:45 p.m.

Britain vs. Argentina, 4:45 p.m.

United States vs. Tunisia, 8 p.m.

Brazil vs. Germany, 10 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Kazakhstan vs. Croatia, 10 a.m.

Greece vs. Australia, 11:20 a.m.

Romania vs. Serbia, 2:10 p.m.

Hungary vs. United States, 3:30 p.m.

Britain vs. Montenegro, 6:20 p.m.

Spain vs. Italy, 7:40 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's 105kg group B, 3:30 p.m.

Men's 105kg group A (medal), 7 p.m.

Wrestling (Greco-Roman)
At ExCeL

Men's 60kg, 84kg and 120kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Men's 60kg, 84kg and 120kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Tuesday, Aug. 7
Athletics
At Olympic Stadium

Men's 110 Hurdles round 1, 200 round 1, Triple Jump qualifying; Women's 5000 round 1, Javelin qualifying, 10 a.m.

Men's 800 semifinals, 1500 final, High Jump final, Discus final; Women's 100 Hurdles semifinals and final, 200 semifinals, Long Jump qualifying, 6:50 p.m.

Basketball
Olympic Park-Basketball Arena
Women

Quarterfinal, 2 p.m.

Quarterfinal, 4:15 p.m.

Quarterfinal, 8 p.m.

Quarterfinal, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's semifinal 5 p.m.

Women's semifinal 5 p.m.

Men's semifinal, 9 p.m.

Women's semifinal, 9 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg) and Men's Welterweight (69kg) quarterfinals, 8:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Double 1000 heats, semifinal; Men's Kayak Four 1000 heats, semifinal; Women's Kayak Single 500 heats, semifinals; Women's Kayak Double 500 heats, semifinal, 9:30 a.m.

Cycling (Track)
At Olympic Park-Velodrome

Men's Keirin: round 1 & repechages; Women's Omnium: 3km individual pursuit, 11:30 a.m.

Men's Keirin: round 2, finals; Women's Omnium: 10km scratch race, 500m time trial-(medal); Women's Sprint semifinals, finals, 4 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 3-Meter Springboard semifinal, 10 a.m.

Men's 3-Meter Springboard final, 7 p.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Team Dressage finals, 10 a.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

South Korea vs. Netherlands, 8:30 a.m.

Australia vs. Pakistan, 10:45 a.m.

Argentina vs. South Africa, 1:45 p.m.

India vs. Belgium, 4 p.m.

Spain vs. Britain, 7 p.m.

Germany vs. New Zealand, 9:15 p.m.

Gymnastics
At Artistic North Greenwich Arena

Men's Horizontal Bar final; Men's Parallel Bars final; Women's Balance Beam final; Women's Floor Exercise final, 2 p.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 470, RS:X (medal race); Women's 470, Elliott 6m, RS:X (medal race), Noon

Soccer
Men
At Wembley Stadium

Semifinal, 5 p.m.

At Old Trafford, Manchester

Semifinal, 7:45 p.m.

Synchronized Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Duets final, 3 p.m.

Table Tennis
At ExCeL

Women's Team bronze medal match, 11 a.m.

Women's Team gold medal match, 3:30 p.m.

Triathlon
At Hyde Park

Men's race, 11:30 a.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Quarterfinal, 1 p.m.

Quarterfinal, 3 p.m.

Quarterfinal, 7 p.m.

Quarterfinal, 9 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Semifinal, classification match (5th-8th places), 2:10 p.m.

Semifinal, classification match (5th-8th places), 6:20 p.m.

Weightlifting
At ExCeL

Men's +105kg group B, 3:30 p.m.

Men's +105kg group A (medal), 7 p.m.

Wrestling (Greco-Roman)
At ExCeL

Men's 66kg and 96kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Men's 66kg and 96kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Wednesday, Aug. 8
Athletics
At Olympic Stadium

Men's 5000 round 1, Pole Vault qualifying, Decathlon: 100, long jump, shot put; Women's 800 round 1, Hammer qualifying, 10 a.m.

Men's 110 Hurdles semifinals and final, 200 semifinals, Javelin qualifying, Decathlon: high jump, 400; Women's 200 final, 400 Hurdles final, 1500 semifinals, Long Jump final, 6 p.m.

Basketball
At North Greenwich Arena
Men

Quarterfinal, 2 p.m.

Quarterfinal, 4:15 p.m.

Quarterfinal, 8 p.m.

Quarterfinal, 10:15 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Women's bronze and gold medal matches, 7 p.m.

Boxing
At ExCeL

Women's Flyweight (51kg); Women's Lightweight (60kg) and Women's Middleweight (75kg) semifinals, 1:30 p.m.

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Light Welterweight (64kg) and Men's Light Heavyweight (81kg) quarterfinals, 8:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Single 1000 final; Men's Kayak Single 1000 final; Men's Kayak Double 1000 final; Women's Kayak Four 500 final, 9:30 a.m.

Cycling (BMX)
At BMX Olympic Park

Men's and Women's seeding phase runs, 3 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 10-Meter Platform Prelims, 7 p.m.

Equestrian (Jumping)
At Greenwich Park

Individual Jumping: final rounds, (medal), Noon

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Women's classifications (7th-8th & 9th-10th places), 8:30 a.m.

Women's semifinal, 3:30 p.m.

Women's semifinal, 8 p.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 49er (medal race); Women's Elliott 6m, Noon

Table Tennis
At ExCeL

Men's Team bronze medal match, 11 a.m.

Men's Team gold medal match, 3:30 p.m.

Taekwondo
At ExCeL

Men's -58kg and Women's -49kg preliminary round of 16, 9 a.m.

Men's -58kg and Women's -49kg quarterfinals, semifinals, 3 p.m.

Men's -58kg and Women's -49kg repechages, bronze medal contests, gold medal, 8 p.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Quarterfinal, 2 p.m.

Quarterfinal, 4 p.m.

Quarterfinal, 7:30 p.m.

Quarterfinal, 9:30 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Quarterfinal, 2:30 p.m.

Quarterfinal, 3:50 p.m.

Quarterfinal, 6:40 p.m.

Quarterfinal, 8 p.m.

Wrestling (Freestyle)
At ExCeL

Women's 48kg and 63kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Women's 48kg and 63kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Thursday, Aug. 9
Athletics
At Olympic Stadium

Men's 4x400 Relay round 1, Decathlon: 110 hurdles, discus, pole vault; Women's High Jump qualifying, 9 a.m.

Men's 200 final, 800 final, Triple Jump final, Decathlon: javelin, 1500 (medal); Women's 800 semifinals, 4x100 Relay round 1, Javelin final, 6:30 p.m.

Basketball
At North Greenwich Arena
Women

Semifinal, 5 p.m.

Semifinal, 9 p.m.

Beach Volleyball
At Horse Guards Parade

Men's bronze and gold medal matches, 7 p.m.

Boxing
At ExCeL

Women's Flyweight (51kg); Women's Lightweight (60kg) and Women's Middleweight (75kg) finals, 4:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Double 1000 final; Men's Kayak Four 1000 final; Women's Kayak Single 500 final; Women's Kayak Double 500 final, 9:30 a.m.

Cycling (BMX)
At BMX Olympic Park

Men's quarterfinals, 3 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's 10-Meter Platform semifinal, 11:30 a.m.

Women's 10-Meter Platform final, 7 p.m.

Equestrian (Dressage)
At Greenwich Park

Individual Dressage: grand prix freestyle, (medal), 12:30 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Men's classifications (7th-8th & 9th-10th places), 8:30 a.m.

Men's semifinal, 3:30 p.m.

Men's semifinal, 8 p.m.

Gymnastics
At Rhythmic Wembley Arena

Women's Individual All-Around qualification, rotations 1 & 2 Women's Group All-Around qualification, rotation 1, Noon

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Men's 470 (medal race); Women's Elliott 6m, Noon

Soccer
Women
At City of Coventry Stadium

Bronze medal match, 1 p.m.

At Wembley Stadium

Gold medal match, 7:45 p.m.

Swimming
At Hyde Park

Women's Marathon 10km, Noon

Synchronized Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Teams technical routine, 3 p.m.

Taekwondo
At ExCeL

Men's -68kg and Women's -57kg preliminary round of 16, 9 a.m.

Men's -68kg and Women's -57kg quarterfinals, semifinals, 3 p.m.

Men's -68kg and Women's -57kg repechages, bronze medal contests, gold medal, 8 p.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Semifinal, 3 p.m.

Semifinal, 7:30 p.m.

Water Polo
Women
At Olympic Park-Water Polo Arena

Classification matches (5th-6th, 7th-8th places), 2:30 p.m.

Bronze and Gold medal matches, 6:40 p.m.

Wrestling (Freestyle)
At ExCeL

Women's 55kg and 72kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Women's 55kg and 72kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Friday, Aug. 10
Athletics
At Olympic Stadium

Men's 4x100 Relay round 1, 4x400 Relay final, Pole Vault final; Women's 1500 final, 5000 final, 4x100 Relay final, 4x400 Relay round 1, Hammer final, 7 p.m.

Basketball
At North Greenwich Arena
Men

Semifinal, 5 p.m.

Semifinal, 9 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Bantamweight (56kg); Men's Light Welterweight (64kg); Men's Middleweight (75kg) and Men's Heavyweight (91kg) semifinals, 1:30 p.m.

Men's Flyweight (52kg); Men's Lightweight (60kg); Men's Welterweight (69kg); Men's Light Heavyweight (81kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) semifinals, 8:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Single 200 heats, semifinals; Men's Kayak Single 200 heats, semifinals; Men's Kayak Double 200 heats, semifinal; Women's Kayak Single 200 heats, semifinals, 9:30 a.m.

Cycling (BMX)
At BMX Olympic Park

Men's and Women's semifinals, final, 3 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 10-Meter Platform Prelims, 7 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Women's classifications (5th-6th & 11th-12th places), 8:30 a.m.

Women's bronze medal match, 3:30 p.m.

Women's gold medal match, 8 p.m.

Gymnastics
At Rhythmic Wembley Arena

Women's Individual All-Around qualification, rotations 3 & 4; Women's Group All-Around qualification, rotation 2, Noon

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Women's 470 (medal race), Elliott 6m, Noon

Soccer
At Millennium Stadium, Cardiff

Men's Bronze medal match, 7:45 p.m.

Swimming
At Hyde Park

Men's Marathon 10km, Noon

Synchronized Swimming
At Olympic Park-Aquatics Centre

Women's Teams free routine (medal), 3 p.m.

Taekwondo
At ExCeL

Men's -80kg and Women's -67kg preliminary round of 16, 9 a.m.

Men's -80kg and Women's -67kg quarterfinals, semifinals, 3 p.m.

Men's -80kg and Women's -67kg repechages, bronze medal contests, gold medal, 8 p.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Semifinal, 3 p.m.

Semifinal, 7:30 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Semifinal, classification match (5th-8th places), 2:20 p.m.

Semifinal, classification match (5th-8th places), 6:30 p.m.

Wrestling (Freestyle)
At ExCeL

Men's 55kg and 74kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Men's 55kg and 74kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Saturday, Aug. 11
Athletics
At The Mall

Men's 50km Race Walk, 9 a.m.

Women's 20km Race Walk, 5 p.m.

At Olympic Stadium

Men's 5000 final, 4x100 Relay final, Javelin final; Women's 800 final, 4x400 Relay final, High Jump final, 6:45 p.m.

Basketball
At North Greenwich Arena
Women

Bronze medal, 5 p.m.

Gold medal, 9 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Light Flyweight (49kg); Men's Bantamweight (56kg); Men's Light Welterweight (64kg); Men's Middleweight (75kg) and Men's Heavyweight (91kg) finals, 8:30 p.m.

Canoe (Sprint)
At Eton Dorney, Buckinghamshire

Men's Canoe Single 200 final; Men's Kayak Single 200 final; Men's Kayak Double 200 final; Women's Kayak Single 200 final, 9:30 a.m.

Cycling (Mountain Bike)
At Hadleigh Farm, Essex

Women's Cross-Country race, 12:30 p.m.

Diving
At Olympic Park-Aquatics Centre

Men's 10-Meter Platform semifinal, 10 a.m.

Men's 10-Meter Platform final, 8:30 p.m.

Field Hockey
At Olympic Park-Hockey Centre

Men's classifications (5th-6th & 11th-12th places), 8:30 a.m.

Men's bronze medal match, 3:30 p.m.

Men's gold medal match, 8 p.m.

Gymnastics
At Rhythmic Wembley Arena

Women's Individual All-Around final, 1:30 p.m.

Modern Pentathlon
Men

Fencing (At Olympic Park-Handball Arena), 8:45 a.m.

Swimming (At Olympic Park-Aquatics Centre), 1:20 p.m.

Riding (At Greenwich Park), 3:20 p.m.

Combined Event (At Greenwich Park), 6:45 p.m.

Sailing
At Weymouth and Portland, Dorset

Women's Elliott 6m (medal race), Noon

Soccer
At Wembley Stadium

Men's gold medal match, 3 p.m.

Taekwondo
At ExCeL

Men's +80kg and Women's +67kg preliminary round of 16, 9 a.m.

Men's +80kg and Women's +67kg quarterfinals, semifinals, 3 p.m.

Men's +80kg and Women's +67kg repechages, bronze and gold medal contests, 8 p.m.

Volleyball
Women
At Earls Court

Bronze medal match, 11:30 a.m.

Gold medal match, 6:30 p.m.

Wrestling (Freestyle)
At ExCeL

Men's 60kg, 84kg and 120kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 1 p.m.

Men's 60kg, 84kg and 120kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 5:45 p.m.

___

Sunday, Aug. 12
Athletics
At The Mall

Men's Marathon, 11 a.m.

Basketball
At North Greenwich Arena
Men

Bronze medal, 11 a.m.

Gold medal, 3 p.m.

Boxing
At ExCeL

Men's Flyweight (52kg); Men's Lightweight (60kg); Men's Welterweight (69kg); Men's Light Heavyweight (81kg) and Men's Super Heavyweight (+91kg) finals, 1:30 p.m.

Cycling (Mountain Bike)
At Hadleigh Farm, Essex

Men's Cross-Country race, 1:30 p.m.

Gymnastics
At Rhythmic Wembley Arena

Women's Group All-Around final, 1:30 p.m.

Modern Pentathlon
Women

Fencing (At Olympic Park-Handball Arena), 8 a.m.

Swimming (At Olympic Park-Aquatics Centre), 12:35 p.m.

Riding (At Greenwich Park), 2:35 p.m.

Combined Event (At Greenwich Park), 6 p.m.

Volleyball
Men
At Earls Court

Bronze medal match, 9:30 a.m.

Gold medal match, 1 p.m.

Water Polo
Men
At Olympic Park-Water Polo Arena

Classification matches (5th-6th, 7th-8th places), 10:20 a.m.

Bronze and Gold medal matches, 2:30 p.m.

Wrestling (Freestyle)
At ExCeL

Men's 66kg and 96kg qualifications, 1/8 finals, quarterfinals, semifinals, 8:30 a.m.

Men's 66kg and 96kg repechage rounds, bronze and gold medal contests, 12:45 p.m.